Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Özgürlüğü kısıtlamadan bazı tedbirler alıyoruz'

Öğrencilere 100 bin tablet dağıtımı töreninde konuşan Erdoğan, bir yandan interneti, teknolojiyi yaygınlaştırırken, bazı tedbirler de aldıklarını belirterek "Kimsenin özgürlüğünü sınırlandırmıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekâtı (FATİH) projesi kapsamında öğrenci ve öğretmenlere 100 bin yeni tablet dağıtımı töreninde konuştu. Erdoğan gençlere şu mesajları verdi:
MART AYINDA 675 BİNE ULAŞACAK: Şu ana kadar 63 bin tablet bilgisayarı dağıtmıştık. Mart sonuna kadar bu sayıyı 675 bine ulaştıracağız.
GEÇMİŞTEN DERSLER ÇIKARDIK: Sizler eski Türkiye'yi görmediniz, yaşamadınız. Eski Türkiye'de şimdiki kadar okul, öğretmen yoktu. İnanın şu anda sizin kolaylıkla sahip olduğunuz silgiyi, kalemi, defteri ve kitabı elde etmek bile çok zordu. Bir ülkenin çocukları okula gidemiyor, iyi eğitim alamıyorsa o ülkenin geleceği karanlıktır. İşte biz bunları görerek dersler çıkartarak, bugün enerjimizi bütün kaynaklarımızı dört temel taş üzerine inşa edeceğiz dedik. İlk sırada eğitim, ardından sağlık, adalet ve emniyet.
5 BİN VİDEO 3 BİN SES KAYDI: Okullarımıza bir milyon adet bilgisayar dağıttık. Sınıflarımızda 85 bin etkileşimli tahta yerleştirmiş durumdayız. 40 bin okulumuza daha yerleştireceğiz. Şu ana kadar 5 bin ders videosu ve üç bin ses kaydını oluşturduk. 100 bin öğretmenimiz FATİH projesi eğitimi aldı.
BİLGİSAYARIN ESİRİ OLMAYIN: Siz bilgisayarın esiri olmayın, bilgisayar sizin esiriniz olsun. Bilgisayar sizin eğitim olarak kullandığınız bir araç olarak kalsın. Şu anda gerek dünyada gerek ülkemizde bilgisayarın esiri haline gelen, çok kötü örnekler var.
KİTAPTAN VE PARKTAN KOPMAYIN: Bu bilgisayarlar, tabletler bunun altını özellikle çiziyorum, sizi kitap okumaktan, kağıttan, kalemden ve silgiden asla uzak tutmasın. Bilgisayar sizi öğretmenlerinizden, arkadaşlarınızdan ve ailenizden koparmasın. Özellikle de sokakları, parkları ve oyun alanlarını bilgisayara aldanıp boş bırakmayın. Oralardan muhakkak istifade edin. Televizyonu da bilgisayarı da lütfen gerektiği kadar kullanın.
YÜZYÜZE EĞİTİMİ BIRAKMAYIN: Tablet, anne, baba ve öğretmenlerimizle yüz yüze kalp kalbe eğitimi ne olur asla unutturmasın. Çünkü evladın anneye olan sevgisi asla kaybolmamalı. İlim gözle, kulakla elde edilen değil, kalple elde edilen bir değerdir. Gözden, kulaktan, akıldan öte, kalbin açık olması, kalbe hitap edilmesi gerekir. Öğrencilerimizin de öğretmenlerimizin de anne babalarımızın da buna dikkat etmelerini istiyorum.
TEDBİRİ ALIYORUZ: Bizler de bir yandan interneti teknolojiyi bu kadar yaygınlaştırırken, bir takım tedbirleri de alıyoruz. Hiç kimsenin özgürlüğünü sınırlandırmıyoruz. Çocuğu olan anne babalar eminim ki bizi anlıyorlar. Biz çocuklarımızı, gençlerimizi korumak için gereken her adımı atacağız. Özgürlükleri kısıtlamadan düzenlemelerimizi yapacağız. İnşallah teknolojinin kölesi olan değil, hükmeden ve yön veren nesillere Türkiye'yi emanet edeceğiz.
F KLAVYE TAVSİYESİ: Güzel Türkçemize en uygun F klavyedir. Biz tabletlerimizi F klavye olarak hazırlıyoruz. Özellikle bilgisayar üreticilerinin satıcılarının bu hassasiyeti gözetmelerini istiyorum. Türkçemizin ne kadar zengin olduğunu dünyaya haykırabilmek için bu adımı atıyoruz. Yabancı bilgisayar terimlerinin çocuklarımızın Türkçesini bozmaması için sizlerden de hassasiyet bekliyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Özgürlüğü kısıtlamadan bazı tedbirler alıyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN