Yanlış işlemle doğru cevap

Giriş Tarihi: 18.2.2014
ÖSYM tarafından yapılan avukatlıktan hâkim ve savcılığa geçiş sınavında kopya çekildiği iddiaları yeniden araştırılacak. 6 Mayıs 2012'de yapılan sınavla ilgili ÖSYM "Kopya var" raporu vermiş ancak savcılıktan takipsizlik kararı çıkmıştı. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, 2012 sınav sorularının belli bir gruba servis edildiği iddiasıyla ÖSYM ve Adalet Bakanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmuş, savcılık soruşturma başlatmıştı. Bu gelişmeler üzerine ÖSYM sınavı iptal etmişti. Hâkim ve savcılık için sınava giren avukatların başvurusuyla Ankara 2'nci İdare Mahkemesi, iptalin yürürlüğünü durdurmuştu. 8 aylık inceleme sonrası savcılık takipsizlik kararı vermişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ortaya çıkan yeni bilgi ve belgeler doğrultusunda soruşturmayı resen yeniden başlattı.

GÖRMEZDEN GELİNEN O RAPOR

Sınavın iptalinin ardından ÖSYM'nin hazırladığı raporda belirlenen 10 şüphelinin sınav kağıtları incelendi, iptal edilen sınav ve sonrasındaki sınav sonuçları arasında kıyaslama yapıldı. İşte ÖSYM'nin hazırladığı rapordan satır başları:
6 Mayıs 2012'deki sınavın 23 Ekim 2011'de yapılan sınava göre daha zor olduğu, buna rağmen bazı adayların ilk sınavdan 40 puan daha fazla puan aldığı saptanmıştır.
Sınavda özellikle derece yapmış bazı adaylar, soru kitapçıkları üzerinde hiçbir işlem, yazılı muhakeme ya da karalama yapmaksızın matematik sorularında yüzde 100 doğru yapmışlar ya da yaptıkları karamalarda ulaştıkları/ulaşamadıkları sonucu değil, farklı şıkkı işaretlemişlerdir.
Sınavı üstün başarı ile kazanan evli 4 çiftin cevap kağıtlarındaki tıpkılılık yanında puanlarının da birbirlerine yakın ve yüksek puanlar olduğu görülmüştür.
10 şüphelinin sınav sonuçları değerlendirilirken, sınav kağıtlarında yanlış sonuca ulaşılan matematik sorularında doğru şıkların işaretlendiği de belirlenmiştir.
Sınavın güvenliğinin ihlal edildiğinin anlaşıldığı, sınav sorularının sınavdan önce bir çok aday tarafından elde edildiği kanaati ile sınavın yenilenmesine karar verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yanlış işlemle doğru cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN