Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hilmioğlu'na tahliye yolu

Giriş Tarihi: 19.2.2014

Sağlık sorunları nedeniyle AYM'den tahliye talebinde bulunan Ergenekon tutuklusu Fatih Hilmioğlu'na "Cezaevi koşullarında kalması uygun değildir" raporu verildi

Ergenekon Davası'nda 23 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 5 yıldır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu için Çapa Tıp Fakültesi Sağlık Kurulu Başkanlığı tarafından "Cezaevi koşullarında kalması uygun değildir" raporu verildi. Dokuz profesörün imzaladığı raporda, "Hastanın sağlığı açısından, cezaevi koşulları yerine fiziksel, psikososyal şartların daha sağlıklı olduğu ve her türlü tıbbi imkâna kolayca ulaşabileceği bir ortamda izlenmesinin uygun olacağı kanaati hasıl olmuştur" denildi.

BAŞVURUDA BULUNMUŞTU

Anayasa Mahkemesi Hilmioğlu'nun bireysel başvurusu üzerine tam teşekküllü bir hastaneden rapor istemiş bu sebeple Fatih Hilmioğlu Çapa Tıp Fakültesi'ne sevk edilmişti. İleri düzeyde siroz hastası olan ve cezaevinde yatarken karaciğer kanseri olduğu ortaya çıkan Hilmioğlu, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuş ancak mahkemeden tahliye kararı çıkmamıştı. Mahkeme aldığı kararda Adli Tıp Kurumu'ndan gelen "Cezaevi şartlarında tedavisi yapılabilir" raporunu gerekçe göstermiş, Hilmioğlu, 16 Ocak 2014'te son çare olarak Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

SON KARAR AYM'NİN

Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden yeni bir rapor alınmasını istedi. 30 Ocak'ta İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, dokuz profesör imzasıyla hazırlanan raporda, Hilmioğlu'nun tam teşekküllü hastanede tedavisinin sürmesi gerektiği görüşü yer aldı. Ancak raporun çıkması da Hilmioğlu'nun hemen tahliye olacağı anlamına gelmiyor. Resmi prosedürler işletilirse süreç biraz daha uzayacak. Öncelikle rapor Hilmioğlu'nu hastaneye sevk eden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilecek. Başsavcılık, raporu Anayasa Mahkemesi'ne gönderecek. Mahkeme, bir gün belirleyip rapor ile birlikte Hilmioğlu'nun başvurusunu değerlendirecek.

SAĞLIK RAPORUNU 9 PROFESÖR İMZALADI
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği Sağlık Kurulu Başkanlığı'nca hazırlanan raporda dört maddelik tahlil sonuçları ekli olarak yer aldı. Dokuz profesörün imzasının bulunduğu raporda, "Hastanın sağlığı açısından her türlü tıbbi imkâna kolayca ulaşabileceği bir ortamda izlenmesinin uygun olacağı kanaati hasıl olmuştur" ifadeleri yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hilmioğlu'na tahliye yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN