Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuşoğlu ABD'ye sert çıktı

Giriş Tarihi: 20.2.2014 14:35 Güncelleme Tarihi: 20.2.2014 14:35

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, internet yasası ile ilgili AB'den gelen mektuplar için "olağanüstü bir şey değil" derken ABD'ye sert eleştirilerde bulundu.

ABD "ye "bize en son akıl verecek ya da tavsiye verecek ülke" tepkisini gösteren Çavuşoğlu, ABD'nin Wikileaks başta olmak üzere yaptığı kısıtlamalar herkes bildiğini belirterek "ABD'nin internet yasasının içeriğine bakmadan, internet ile ilgili Almanya ve başka ülkelerin aldıkları tedbirlere bakmadan bu şeklinde, böyle kaygı verici gibi rutin açıklama yapması doğrusu bizim için kabul edilebilir bir şey değil" şeklinde konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, özel bir televizyon kanalıyla AB ve ABD'den internet yasası ve HSYK düzenlemesi ile ilgili eleştiri ve uyarılarını değerlendirdi. AB'den Ankara'ya gönderilen mektuplar konusunda Brüksel ile Ankara arasında mektup teatisini "olağan işler" olarak niteleyen Çavuşoğlu, "olağanüstü bir şey değil" dedi ve AB ile görüşmelerin "son derece medeni" biçimde yapıldığını söyledi.

"Türkiye uyarıldı", "Türkiye AB kritelerini dikkate almıyor" gibi eleştirilere tepki gösteren Çavuşoğlu, "gerçek zeminde" bir tartışma olmadığını, her konuda "AK Parti iktidarını nasıl zayıflatırız, nasıl kötüleştirebiliriz" gibi kaygılarıyla değerlendirmelerin yapıldığını belirtti.

Çavuşoğlu, AB'ye ne gibi yanıtların verildiğinin sorulması üzerine de "Bizim her zaman AB'ye ve herkese verecek cevaplarımız var, milletimize de, AB'ye verecek cevaplarımız var" dedi ve AB ile tüm konuların "açık ve net" biçimde görüşüldüğünün altını çizdi. Çavuşoğlu, hükümetin gerek internet yasası gerek HSYK ile ilgili tüm düşüncelerini AB'deki muhataplarına ilettiklerini anlattı.

Bakan Çavuşoğu, internet ile ilgili ABD'ye sert eleştirilerde bulunduğu mülakat sırasında şunları söyledi:

"İnternet ilgili bize en son akıl verecek ya da tavsiye verecek ülke ABD. ABD'nin yaptığı kısıtlamaları herkes bilir. Wikileaks dahil başta olmak üzere. Ben ABD ile ilgili son derece dostane his içinde olan ve hatta hala dostluk kurulu başkanlığını sürdüren bir Bakan olarak söylüyorum bunu ama ABD'nin internet yasasının içeriğine bakmadan, internet ile ilgili Almanya ve başka ülkelerin aldıkları tedbirlere bakmadan bu şeklinde, böyle kaygı verici gibi rutin açıklama yapması doğrusu bizim için kabul edilebilir bir şey değil."

"AB'DEN GELEN 8 TAVSİYEDEN 5'İ TAM, 3'Ü KISMEN YANSITILDI"

Internet yasasına yönelik olumsuz değerlendirmeleri eleştiren Çavuşoğlu, son olarak yapılan düzenlemelere ilgili "şimdi sadece içerik engellenecek, kapatma olmayacak" sözlerini de kullandı. Uygulamada aksaklıklar veya olumsuz gelişmelerin olması durumunda düzeltmelerin yapılabileceğini de anlatan Çavuşoğlu, AB'den internet yasası ile ilgili gelen "Sekiz tavsiyeden 5'i tam, 3'ünün ise kısmen" yansıtıldığına dikkat çekti.

Mevlüt Çavuşoğlu, yeni internet düzenlemelerinin ile AB'nin çeşitli ülkelerindeki uygulamalarla kıyaslanmasını isterken, "Ama Türk siyasetçiler kötü kullanabilir derseniz bunu kabul etmeyiz" dedi ve o kadar "ön yargılı" bir tutumun kabul edilemeyeceğini vurguladı.

"34 DEĞİŞİKLİK ÖNERGESİ AB'NİN TAVSİYELERİYLE ÖRTÜŞÜYOR"

TBMM'de yasa ile ilgili verilen 34 değişiklik önergesine bakıldığında onların AB'den gelen tavsiyeleri ile örtüştüğünü ifade eden Çavuşoğlu, "Örtüşmesi güzel bir şey, aynı çizgide olduğumuzu gösteriyor" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin ne ile mücadele ettiğinin artık yurt dışında da anlaşılmaya başlandığını da belirtirken "Bir hükümet, bir iktidar bu yasayı çıkartmak zorunda" dedi.

2010 yılındaki referandum döneminde HSYK ile ilgili AB ve Venedik Komisyonu'nun "bir kişi bir oy" tavsiyesinin olduğunun söylendiğini anımsatırken "Peki CHP ne yaptı?" diyen soran Çavuşoğlu, CHP'nin düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü ve mahkemenin düzenlemeyi iptal ettiğine dikkat çekerek "AYM'nin neden böyle bir karar verdiğini tartışmıyoruz?" sözleriyle tepkisini gösterdi.

Avrupa Birliği Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Helene Flautre'nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yazdığı mektup için AP'nin 700'den fazla üyesinin bulunduğuna dikkat çekerek söz konusu mektubunun AP'yi bağlamayacağını vurguladı.

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'den de açıklamaların geldiğine işaret edilmesi üzerine Çavuşoğlu, AB'nin değerlendirme yapma hakkının bulunduğunu belirterek ama genel şeyler konuşmak yerine somut şeylerin konuşulması gerektiğini belirtti.

"HSYK ADIMI BİR ZARURETTİR"

Bunun ardından Çavuşoğlu, AB'nin "ülke üye olunca istediğini yapabilir ama adaylar yapamaz" eleştirisini dile getirdi ve "Anlamaları gerekiyor ki HSYK adımı, yargının iç bağımsızlığı için bir zarurettir" şeklinde konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, 2014 yılında da, özgürlükler dahil olmak üzere AB yolundaki reformların süreceğini anlattığı mülakat sırasında yeni fasılların açılması gereğini vurgu yaparken de Fransa ve Rum Kesimi tarafından engellenen fasıllara uygulan blokajların kalkması gerektiğini söyledi.

AB'nin güçlü ülkeleri ile yaptıkları görüşmelerde blokaj kalkması yönünde bir konsensüs bulunduğunu gördüklerini anlatan Çavuşoğlu, Rumların ikna edilmesini vurgularken de Kıbrıs'ta yeni gelişmelerin bu konuda bir etkisi olup olmayacağının görüleceğini de ifade etti.

Bakan Cavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu'ndaki seçimlerden sonra adım atılması beklentisini de dile getirdikten sonra Kıbrıs'taki yeni müzakere sürecinin sonucunda çözüm olup olmayacağı yönündeki bir soruyu yanıtlarken de Türkiye'nin destekleyici tutumuna vurgu yaptı,

Rum Lideri Anastasiadis'in daima çözüm sürecini desteklediğini belirten Bakan, Anastasiadis için Rum tarafında "Bulabileceğimiz en olumlu siyasetçi" sözlerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu ABD'ye sert çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN