Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Devleti sadece devlet yapar"

Giriş Tarihi: 20.2.2014 11:35 Güncelleme Tarihi: 20.2.2014 11:39
İngiltere'de "uluslararası tahkim yargıcı" olan hukukçu Cemil Gürsel 17 Aralık sürecini A Haber'e değerlendirdi. "Paralel yapının varlığı kabul edilemez" diyen Gürsel, yasal olmayan dinlemelerin insan haklarına aykırı olduğunu söyledi

İNSAN HAKLARINA AYKIRI

Başbakanın ve bakanların telefon konuşmalarının ses kayıtlarının internete sızdırılması, paralel yapı ve mit tırlarına yapılan operasyonları değerlendiren uluslararası tahkim yargıcı Cemil Gürsel, söz konusu eylemlerin tümünün İngiltere'de "ağır suç'' kapsamına girdiğini ifade ederek, yasal olmayan dinlemelerin internet üzerinde paylaşılmasının insan haklarına aykırı olduğunu söyledi.

"Ses cihazlarının bir yere yerleştirilip, kötü amaçlarla kullanılması yasal değildir. Ancak bunu polis kullanabilir. Ve polis kalkıp onu başka bir kuruma servis yapamaz. Bilhassa internette çıkacak ve halkın aklına girecek bir şekilde... Çünkü bu ciddi bir olaydır. İnsan haklarına aykırı bir şeydir. Suç işlenmiş olabilir. Eğer bir başbakan suç işliyor ise onun yargılanması mahkemelere düşer."

EMRİ KİM VERDİ ONA BAKILSIN

İngiltere'deki tek Türk tahkim yargıcı olan Gürsel, başbakanlığa dinleme cihazların kim tarafından konulduğunun önemli olduğunu vurguladı.

"Türkiye Cumhuriyeti veya her hangi bir devletin, bir devlet adamının, başbakanın ki bundan daha üstün olamaz, bunun konutuna girilebiliyorsa ve bu kötü amaçlı bir şekilde yapılıyorsa, tabi ki suçtur. Eğer suç değilse, bu nasıl ortaya çıkıyor? Kimin haberi var bu olaydan. Kim bu emri vermiş? Böyle bir dinleme cihazının yerleştirilmesi ve yerleştirildikten sonra kalkıp bunu dünya basınına, dünyaya ilan etmek...burada ki amaç nedir?"

İNGİLTERE'DE EN AĞIR SUÇLARDAN BİRİ

İngiltere başbakanının ses kayıtları internete düşerse hükümetin buna tepkisi nasıl olur, ayrıca İngiliz mahkemelerini bu ses kayıtlarını nasıl değerlendirir? Sorusuna gürsel bunun mümkün olmayacağını belirtti.

"Her devlet adamının özel konuşmaları tabi ki olacak. Gizli konuşmaları tabi ki olacak. Suç teşkil edebilmesi için, o kişinin oraya cihaz koyması zaten kanunsuz bir şeydir. Size bunun canlı bir örneğini vereyim. News of the World diye bir gazete var. İngiltere'de satan en büyük pazar gazetesiydi. Neden şu anda bütün editörleri, muhabirleri yargılanıyor. Çünkü kanunsuz bir şekilde insanların mesajlarına girdiler ve onların sesleri dahil olmak üzere yayınladılar. Bu da gazetenin kapanmasına sebep oldu. Bugün mahkemede yargılanıyorlar zaten. Ceza Mahkemesi'nde dava hala devam ediyor."DEVLET İÇİ KURUMLAR ÇATIŞAMAZ

MİT tırlarına yapılan operasyonlar ve bu operasyonlarla ilgili görüntü ve bilgilerinin kısa sürede basına sızdırılması Türkiye'de büyük yankı bulmuştu. Gürsel, devlet kurumları arasında rekabetin olabileceğini ancak, kurumların birbirlerine karşı gelmeleri ve yıpratmalarının imkansız olduğunu ayrıca operasyonla ilgili bilgilerin basına sızdırılmasının ise kanuni olmadığını ifade etti.

"Tabi ki devletin sırları olur. Tabi ki burada kurumlar arasında rekabette vardır. Ama ikisinin de amacı devletin adına hareket etmek olduğu için, birbirlerine karşı gelemezler. Engel olamazlar. Birinin yaptığını diğerinin bozmaya kalkması ve bunu basına yansıtması, kanuni bir şey değildir.''

PARALEL YÖNETİM İNGİLTERE'DE SÖZ KONUSU OLAMAZ

Türkiye'yi sarsan 17 Aralık'ta düzenlenen derin operasyonla, siyasi iktidara darbe yapmaya çalışan ''paralel yapı'' konusuna da değinen uluslararası tahkim yargıcı Cemil Güsel, ''İngiltere'de "paralel yönetim'' diye bir şey söz konusu olamaz zaten" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Devleti sadece devlet yapar"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN