Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böcekler de kaçtı

Giriş Tarihi: 21.2.2014

Paralel yapılanmaya yönelik soruşturmalar sonrası, imamların ardından böceklerin de yurtdışına gittiği belirlendi. "Bacanak" şüpheliler, soruşturma başlar başlamaz yurtdışına firar etti

Paralel devlet yapılanması ile ilgili başlatılan soruşturmalarda şüpheli olan imamlardan sonra böceklerin de sırra kadem bastığı ortaya çıktı. 17 Aralık operasyonundan sonra paralel yapı ile ilgili başlatılan soruşturmalar üzerine yurt dışına ilk firar edenler, "cemaatin imamları" olarak bilinen isimler olmuştu. SABAH, "Paralel adalet bakanı" gibi çalışan yargı imamı Ahmet Can'nın ABD'ye gittiğini, emniyet imamı "Kozanlı Ömer" lakaplı O.H.Ö.'nün ise evini değiştirdiğini ortaya çıkartmıştı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ofisinden çıkan böceklerle ilgili yasal sürecin başlamasının ardından da, iki şüphelinin yurt dışına gittiği belirlendi. Böcek ve dinleme iddialarını incelemekle görevlendirilen İçişleri Bakanlığı müfettişleri, soruşturma açılması kararı verdi. Soruşturmayı yapan Başbakanlık Teftiş Kurulu, olası şüphelilerin ifadelerini aldı. Böcek soruşturmasında gizlilik kararı nedeniyle şüpheliler ile ilgili bilgi verilmedi. Ankara'da üst düzey bir toplantıda gündeme gelen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'ın ofisine böcek koyan şüpheliler olarak iki isim ön plana çıktı. Tüm çabalara rağmen kendilerine ulaşılamayan iki şüphelinin yurt dışına çıktığı belirlendi. İsimlerle ilgili Ankara'da alarm verildi. Sağlık sorunlarını göstererek yurtdışına çıkan S.D., böcek soruşturmasında ana şüpheli olarak görülüyor. S.D.'nin bacanağı olan ve böcek yerleştirme-dinleme operasyonunu beraber yürüttükleri düşünülen A.T.'nin de yurtdışına çıktığı öğrenildi. S.D. ve A.T., kısa sürede yurtdışından dönmez ve soruşturma çerçevesinde ifade vermezlerse, haklarında soruşturma açılacak.

ABD VE ALMANYA...

Yurtdışına çıkan şüphelilerin, Ahmet Can gibi ABD'ye gitmiş olabilecekleri düşünülüyor. Almanya'ya gitmiş olmaları da değerlendiriliyor. İki ülke üzerinde durulmasının nedeni, şüphelilerin, Teftiş Kurulu ekiplerinin takipleri sonrasında ABD ve Almanya'ya telefon açarak bilgi vermeleri olduğu öğrenildi.

KARARTMADAN SONRA

Teftiş Kurulu'nun böcek soruşturması sırasında, şüphelilerin, karartma ve engelleme girişimleri ortaya çıkmıştı. Soruşturma yapan kişilerin, şüpheliler tarafından takip edildikleri belirlenmişti. Teftiş Kurulu ekibini takip eden kişilerin, farklı yerlere telefon açtıkları ve bilgi verdikleri ortaya çıkmıştı. Soruşturma esnasında, TÜBİTAK ve bazı kanallardan böceğin koyulma ve çalışma tarihleri ile ilgili net bilgi elde edilememesi yönünde girişimler de olmuştu.

'ABD İLE ARAMIZI AÇMAYALIM'
Fethullah Gülen'in son olarak internete düşen ses kaydı, Başbakanlık'taki böcek bulunmasından sonra Gülen örgütünün paniğe kapıldığını ve dikkatleri başka yöne çekme arayışına girdiğini ortaya çıkardı. Bu ayrıntı, 18 Şubat'ta internete düşen son ses kaydında, cemaatın yayın organı Samanyolu TV'nin Müdürü Hidayet Karaca ile Gülen'in konuşmalarında yer aldı. Ses kayıtlarına göre, cemaat, Başbakan Erdoğan'ın eviyle ofisinin dinlenmesi işini ABD'ye yıkmak istiyordu. 25 Ekim 2013 tarihli ses kaydında, Karaca'nın, "Bugün Amerika'nın Almanya'yı dinlediği ortaya çıktı ve bununla alakalı da bir gündem oldu. Geçtiğimiz günlerde de bizim Türkiye Başbakanı'nın da böyle böcek iddiası çıkmıştı"Amerika herkesi dinliyor" diye bir haber yapmanın faydası olur mu" sorusuna, Gülen, "Bence Amerika ile aramızı çok bozmamak lazımdır. Başkaları ne derse desin, biz demeyelim" yanıtını veriyordu. Başbakan'ın evi ile ofisinin dinlenmesi, dikkatleri bu konularda uzman olan Fethullah Gülen örgütü üzerine çekmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böcekler de kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN