Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dershanelere dönüşüm için ek süre verildi

Giriş Tarihi: 23.2.2014
TBMM Milli Eğitim Komisyonu, dershaneleri özel okullara dönüştüren yasa tasarısını kabul etti. Tasarıda yapılan değişiklik ile dönüşüm için verilen süre bir yıl uzatıldı. Devlet yardımına başarı sınırı getirildi. Meclis Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edilen tasarıda AK Parti'nin verdiği önergeler ile yapılan değişiklikler şöyle: 2015 yılının Eylül ayında faaliyetlerine son verilecek özel etüt merkezleri ve dershaneler, MEB tarafından dönüşüm programına tabii tutulacak. 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonuna kadar tanınan dönüşüm süresi 2018-2019 eğitim öğretim yılı olarak değiştirilip bir yıl uzatıldı. Açık lise ifadesi de metinden çıkartıldı.

YARDIM SINIRLAMASI
Özel okula dönüşecek dershanelere, resmi okulda okuyan bir öğrencinin devlete maliyeti kadar para desteği yapılacak. AK Parti önergesi ile özel okullarda boş kalan kontenjanların tamamı için destek verilmesine ilişkin hükümler tasarıdan çıkartıldı. Destek boş kalan öğrenci kapasitesinin tamamı için değil, derslik başına düşen kayıtlı öğrenci sayısı üzerinden verilecek.

DEVLETE GEÇECEKLER

Dershanelerde çalışan fen edebiyat fakültesi mezunu usta öğreticiler de öğretmen kadrosu ile devlet memurluğuna atanacak. Tasarı, Milli Eğitim Müsteşarı dışında tüm merkez teşkilatı ile okul müdürlerinin görevlerine son verilmesini düzenliyor. Görevi sona erecekler listesine il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri dahil edildi. Avcı, görevleri sona ereceklerin toplam sayısının 40 bin civarında olduğunu açıkladı.

'SORUMLULUK BAKANLIĞIMIZDA'
Eleştirilere yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise "Tasarı, hükümet tasarısıdır ve siyasi sorumluluk gerektiren bir düzenlemedir. O siyasi sorumluluk da bakanlığımıza aittir" dedi. Avcı, tasarının hazırlık aşamasında ilgili 4 sivil toplum kuruluşu ile yüz yüze toplantılar yaptıklarını, bazı STK'lardan da yazılı görüşler aldıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershanelere dönüşüm için ek süre verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN