Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hayali ihbarla 3 yıl kanunsuz dinlediler'

Başbakan Yardımcısı Arınç; paralel yapının, hayali bir örgüt ve hayali ihbarlara dayanan kanunsuz dinleme kararları ile 3 yıldır hedef isimleri izlediğini söyledi

Giriş Tarihi: 25.2.2014
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, paralel yapının dinleme skandalı için, "Hayali ihbar üzerine soruşturma başlattılar. Bunlar tamamen kanunsuz dinleme talebi ve kararları" dedi. Arınç, savcı ve hâkim birlikteliğiyle hayali bir örgüte yönelik 3 yıl önce başlatılan soruşturma ve telefon görüşmelerinden başsavcıların haberinin olmadığına da dikkat çekti. Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulunan Arınç, şunları söyledi:
HER ŞERDE BİR HAYIR VAR: Konu soruşturma kapsamı içindedir. Çok üzücü bir gelişme. Her şerde bir hayır var, 17 Aralık'ın da büyük bir hayrı oldu, her şeyi net görüyoruz.
İHBAR HAYALİ: Olayda Cumhuriyet savcıları Adem Özcan ve Adnan Çimen'in isimleri geçiyor. Bunlar TMK 10'a göre yetkili. Hayali ihbar üzerine, 4 sayfalık 'Selam ve Tevhid Terör Örgütü'yle ilgili soruşturma başlatarak bazı dinlemeler yapmışlar. Kapsamı, niteliği, şüphelilerin kimliği, çok sayıda kişi hakkında teknik ve fiziki takip kararı alınmış. Dosya, ellerinden alındıktan sonra, yerlerine gelen savcılarca ortaya çıkarılmış. Böyle bir terör örgütü, bir terör eylemi ya da terör planlamasının olmadığı görülmesine rağmen, 2011'den bu yana, teknik ve fiziki takiple birçok kişinin takip edilmesi sonunda, dosyaya dahil edilen ve bir kısmı kamuoyunda tanınan kişiler olması sebebiyle, farklılık arz eden ve başsavcılarının da haberi olmayan bu soruşturma her yönüyle dikkat çekmiştir.
107 KLASÖR VAR: Şu anda incelenen 107 klasörde 2 bin 280 kişinin telefon numaraları da dahil olmak üzere dinlendiği anlaşılıyor. 3 yıldan beri devam eden bu soruşturma konusunun, sadece ilgili savcıların takibinde olduğu ve bunların bir ihbar mektubuna dayalı olarak herkesi dinledikleri, bunların içinde bilim adamları, sanatçılar, yazarlar, siyasetçilerin bulunduğu ortaya çıkmış.
HÂKİM-SAVCI BİRLİKTELİĞİ: Bunlar tamamen kanunsuz dinleme talepleri ve kararlarıdır. Demek ki savcı ve hâkim birlikteliğiyle hayali bir örgütün, ilgisi ya da ilintisi bulunabileceği şu anda 2 bin 280 kişi ve telefon dinlemesi üzerinde 3 yıldan beri dinlemeler yapıldığı ve bu dinlemelerden bazılarının bugüne kadar geldiği, bir kısmı hakkında da geçmişte dinleme bitmesine rağmen yine kanun gereğince herhangi bir bilgi verilmediği de ortaya çıkmış bulunuyor.
KİMLERİN ÜZERİNDE KALACAĞINI GÖRECEĞİZ: HSYK bugün bir açıklama yaparak, bu olayla ilgili bir inceleme başlatacağını ifade etmiştir. Bunu hayırlı bir gelişme olarak görelim, ama bugüne kadar bunların yapıldığından eğer haberleri var ve kılları kıpırdamamışsa elbette bu işin sorumluluğunun dalga dalga kimler üzerinde kalacağını da hepimiz göreceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hayali ihbarla 3 yıl kanunsuz dinlediler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN