Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Gül'den HSYK kanununa onay

Cumhurbaşkanı Gül, HSYK'nın yapısında değişikliği de öngören kanunu onayladı.

Giriş Tarihi: 26.2.2014 12:11 Güncelleme Tarihi: 26.2.2014 15:12

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören 6524 Sayılı Kanunu onayladı. Gül, düzenlemeye ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı çağırarak uyardığını ardından da uyarılarının dikkate alındığını ve teklifte değişiklik yapıldığını ifade etti. Gül, kanunun tartışılan maddelerinin ise Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendirilmesinin daha doğru olacağını düşünerek yayımlanmasını uygun bulduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören 6524 Sayılı Kanunu onayladı. Gül, yasayı onayladığına ilişkin açıklamada değerlendirmelerde de bulundu. H'kimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanununda değişiklik yapan teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmasından sonra her safhasını özellikle Anayasaya aykırılığının bulunup bulunmadığı bakımından incelettiğini ifade eden Gül, teklifte 12 maddede yer alan 15 hususun Anayasayla açıkça çeliştiğini gördüğünü ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı çağırarak uyardığını belirtti.

UYARILARIMIN ARDINDAN DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Gül, uyarının ardından düzenlemenin görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonu ve Genel Kurul safhalarında uyarılarının dikkate alındığını, teklifin ilk h'linde bulunan, HSYK Daire Başkanlarının belirlenmesi, HSYK'ya tetkik h'kimi ve müfettiş atanması, gönderilmesi ve görevlendirilmesi, HSYK üyelerine disiplin cezası verilmesi, yönetmelik ve genelge çıkarma gibi konularda özellikle Adalet Bakanına yetkiler veren hükümlerden vazgeçildiğini ve bu yetkilerin yeniden HSYK Genel Kurulunda veya ilgili dairelerinde kalacak şekilde değiştirildiğini gördüğünü dile getirdi. Gül, teklifte düzeltilen anayasa aykırılıkları dışında kanunun diğer lehinde ve aleyhinde tartışılan maddelerinin ise Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendirilmesinin daha doğru olacağını düşünerek yayımlanmasını uygun bulduğunu ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Gül'den HSYK kanununa onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN