Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen'in yeğeni, şâkirtlere soruları önceden veriyordu...

Cemaaat yurtlarında kalan işadamı E.A. 1991'deki üniversite sınavı öncesi 26 matematik sorusunun yanıtını Gülen'in yeğeni Kemal Gülen'in verdiği açıkladı

Giriş Tarihi: 28.2.2014
Üniversite sınavlarına cematin yurtlarında hazırlanan işadamı E.A. 1990-1991 yılındaki sınavda matematik sorularının Gülen Cemaati tarafından öğrencilere verildiğini söyledi. E.A., Gülen'in yeğeni Kemal Gülen'in, "şâkirt" denilen dershane ve yurt öğrencilerine "Bu soruları büyük bir zad rüyasında görmüş, ezberleyin" diyerek kendilerine 26 soru verdiklerini açıkladı. E.A., 26 sorunun 22'sinin sınavda çıktığını belirtti. E.A. "Bir zamanlar şâkirttim. Ama zamanla cemaatin üst kademelerindeki insanların samimiyetsizliğini gördüm. Hakkımı onlara helal etmiyorum" dedi.

"RÜYASINDA GÖRMÜŞ"

Daha önce Ankara' da bir lisede matematik öğretmeni olan H.Ç.'de çalıntı soru itirafında bulunmuştu. H.Ç. "23 yıl önce, cemaat yurdunda 22 matematik sorusunu ezberlettiler. 'Hoca rüyasında' görmüş dediler. ODTÜ'yü kazandım ama vicdanım rahat etmedi, bıraktım" demişti. İşadamı olan E.A. 1990'da başka bir şehirden ailesi tarafından Gülen cemaatinin yurtlarında kalıp, dershaneye gitmesi için gönderildiğini belirterek şunları anlattı: "Çapa'nın oralarda cemaate ait yurtta kalıyordum. Oradan da Çemberlitaş'taki cemaate ait dershaneye devam ediyordum. Bu yurtta yaklaşık 100 öğrenciydik. Ve hepimiz cemaate yakın ailelerin çocuklarıydık. Cemaat bizim gibi öğrencilere 'şâkirt' der. Hepimizin ailesi şehir dışındaydı. Biz buraya sınavı kazanmak için gelmiştik. Burada zamanımızın çoğu ders çalışarak geçiyordu. Buradaki öğrencilerden istenen eğitim fakültelerini kazanıp, öğretmen olmalarıydı." Bu itirafı yapmasının vicdanı olduğunu söyleyen E.A. "Hizmet hareketinin içindeydim. Yıllarca din adına bağışlarda bulundum. Zamanla inancımı kaybettim. Çünkü cemaatin alt kademesindeki insanlar ne kadar samimiyse, onlara ne kadar güvensem de üst kadrodaki insanların aynı samimiyette olmadıklarını çözdüm. Ve onlara hakkımı kesinlikle helal etmiyorum" dedi.

ŞİMDİ HABER SUNUYOR
Bir yıl boyunca dershaneye devam edip, yurtta da her gün 7-8 saat ders çalıştıklarını söyleyen E.A. "Çapa'daki bu yurdun o dönemdeki müdürü Gülen'in yeğeni olan ve şu anda Samanyolu TV'de haber sunan Kemal Gülen'di. Gerçekten yeğeni miydi yoksa cemaatte mi böyle adlandırılıyordu bilmiyorum ama herkes onu 'hocanın yeğeni' olarak biliyordu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen'in yeğeni, şâkirtlere soruları önceden veriyordu...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN