Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İz kalmasın diye belgelere tahribat

Giriş Tarihi: 28.2.2014
17 Aralık operasyonu ile gün yüzüne çıkan paralel yapının Emniyet'teki uzantılarının, tasfiyelerin ardından arkada iz bırakmamak için yanlarına alabildikleri kadar tape, görüntü, operasyon belgesi aldı, dışarı çıkaramadıkları bilgileri ise sildi. Zaman darlığından dolayı silinemeyen bilgi ve belgeler ise bilgisayaryarın harddisklerine bıçaklarla yapılan tahrifat ile tespit edilemez hale getirilmeye çalışıldı. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre İçişleri Bakanlığı özel bir ekip ile silinen bilgileri ve tahrif edilen harddiskleri kurtarmaya çalışırken, kurtarılan her belgenin paralel yapıya ilişkin soruşturma başlatılması için hayati olduğu ifade ediliyor.

TEH LİKELİ ELLERDE ...

Yapının illegal dinlemeler ya da soruşturma kapsamında ne ölçüde dinleme yaptıklarının ortaya çıkmaması için böyle bir yönteme başvurduğu öğrenildi. Ankara'da şimdi, Başbakan Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, bakanlar ve bürokratların konuşmalarından neler elde edildiğinin tespiti için yoğun çalışma yürütülüyor. SABAH, paralel yapının devletin zirvesini dinleyerek elde ettiği bilgileri farklı bir ülkeye kaçırdığını gündeme getirmişti. Ankara'da tapeler ve bilgilerin kurtarılması çalışmaları devam ederken, kaçırılan bilgilerin akıbeti ile ilgili de çalışma başladı. Bilgilerin ne kadarının hangi yabancı devletlerle paylaşılabileceği gündeme geldi. Özellikle, başbakan ile cumhurbaşkanı, MİT Müsteşarı ve bazı bakanlar arasında kriptolu telefonda yapılan özel görüşmelerin ne kadarının elde edildiği de ayrıca araştırılıyor. Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat, KOM ve TEM müdürlükleri ile Ankara ve İstanbul'daki şubelerde de bilgi belge çalma, silme ve bilgisayar ile harddisk tahrifatları tespiti yapıldı.

HEPSİ İSTİHBARAT BİRİMİ
Bu tespitin ardından "Arkada iz bırakmama" konusunda talimat verildiği düşüncesi üzerinde duruluyor. Talimatın nereden geldiği, bilgi ve belgelerin kimde toplandığı üzerinde yoğun çalışma sürerken, bazı tapelerin İstanbul'da kimlere teslim edildiği konusunda da önemli bilgilere ulaşıldığı öğrenildi. Yapılan incelemelerde ortaya çıkan bir gerçek de Emniyet'teki TEM ve KOM birimlerinin adeta istihbarat birimleri gibi çalıştığının anlaşılması. Sadece istihbaratın sahip olabileceği cep telefonu bilgilerini ve içeriğini temin etmeye yarayan İMEİ Capture cihazları ile anahtar kopyalama makineleri TEM ve KOM birimlerinde bulundu. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü'nde farklı birimlerden polislerin istihbrarat toplama ve dinlemeler konusunda görevlendirildiği ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İz kalmasın diye belgelere tahribat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN