Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Önce şüpheli, sonra suçlu gösterme çabası'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu 17 Aralık ile Türk dış politikasına 4 algı operasyonu yapıldığını belirtip, "Türkiye'yi uluslararası alanda önce şüpheli sonra suçlu konumuna düşürme çabası var" dedi

Giriş Tarihi: 28.2.2014
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 17 Aralık operasyonu, dinlemeler ve TIR baskınlarını SABAH'a değerlendirdi. 17 Aralık sonrası dış politikamıza ardı ardına 4 algı operasyonu yapıldığını belirten Davutoğlu, "TIR'lar, Bosna'ya yapılan kredi yardımı, Somali'ye yapılan yardıma kutu imajı ve Libya'ya kredi yardımının uçakla gönderilmesi. Türkiye'yi uluslararası alanda önce şüpheli sonra suçlu ülke konumuna düşürme çabası var" dedi. Adana'daki TIR operasyonunun zamanlamasına dikkat çeken Davutoğlu şunları söyledi:
ZAMAN AYARLI BASKIN: 1 gün önce BM Mülteciler Yüksek Komiseri ve Suriye'ye komşu ülkelerle Şanlıurfa'da toplantı yaptık. Ertesi gün büyükelçilerimizle Adana'da diplomasi şöleni yaptık. Tam o gün operasyon yapıldı. Birgün sonra Başbakan Brüksel'de. İsteniyor ki Brüksel'e defansif şekilde gitsin. Ona bunlar sorulsun. Ertesi gün Cenevre'de karşımda Türkiye'yi teröre destek veren ülke gibi lanse etmek isteyen Suriye var. Siz kime yardım ediyorsunuz?
MİLOSEVİÇ ZİHNİYETİ: Boşnaklara sürüldükleri Doğu Bosna'ya dönüşleri için verdiğimiz kredi var. Bunu suç gibi yansıtıyorlar. Sırplarla aramızı açmak ve Dünya'ya 'Türkiye şaibeli iş yapıyor' mesajı vermek istendi. Boşnakların yurtlarına dönemsinden niye rahatsız oluyorsunuz? Siz Miloseviç zihniyeti ile mi işbirliği yapıyorsunuz?
SOMALİ YARDIMI?: (Somali'ye yardımların ayakkabı kutusuyla gittiği iddiası) Somali'de banka sistemi var da biz mi kullanmadık? Tabii diplomatik kurye ile gönderilecek. Libya'ya da diplomatik kurye ile gönderildi. Türkiye buradan çekilsin, gönülleri kazanan faaliyet yapmasın isteniyor.
DİNLEMELER:
Bir ülkede iç hukuku istismar ederek, bulundukları konumun getirdiği güçle devletin ve vatandaşın mahrem alanını bu derece daraltan başka örnek yok. Skandalın da ötesinde.
NEO-ORYANTALİZM: "Gezi olayları ve sonrası muhataplarıma 'Sizde benzeri olan hususlar çerçevesinde Türkiye'ye şüpheci bakmanızı Neo-oryantalizm olarak görüyorum' dedim. Avrupalılar kurallara uymaya özen gösterir ama benzer yasa Türkiye'de varsa yanlış. Türkler kuralları by-pass etmeye meyyaldir yaklaşımını hakaret kabul ederim.

'Kırım, Ukrayna'nın bütünlüğünde bir parça'
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin'in davetlisi olarak Bulgaristan'a gitti. Davutoğlu, Sofya'da Vigenin ile görüşmesinin ardından yapılan ortak basın toplantısında, Ukrayna ve Kırım'daki gelişmelere ilişkin "Türkiye için önemli olan Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, huzuru, refahı ve istikrarı. Ukrayna'nın bütününün, Kırım da dahil olmak üzere istikrara kavuşması en büyük temennimiz. Kırım, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü içinde bir parça" dedi. Davutoğlu Türkiye-Bulgaristan ilişkileriyle ilgili olarak ise "Türkiye, Bulgaristan için Asya'ya, Bulgaristan da Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapı. Avrupa bizim ortak kıtamızdır. Bulgaristan'daki soydaşlarımız iki ülke arasında bir köprüdür" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Önce şüpheli, sonra suçlu gösterme çabası'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN