Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Paralel yapı davayı paravan yaptı"

21 yıl önce başlatılan ve geçtiğimiz yıl sonuçlanan Tevhit-Selam Örgütü davası üzerinden 2011 yılında yasadışı dinlemeler yapılmasına davanın Avukatı Cüneyt Toroman savcılara sert açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 28.2.2014 09:22
Tevhit-Selam örgütü davasından yasadışı dinlemelerin yapılmasına tepkiler sürüyor. Sabah.com.tr'ye konuşan Tevhit-Selam Örgütü davası avukatı Cüneyt Toroman, binlerce insan için dinleme izni alan paralel savcıların 21 yıllık Tevhit-Selam örgütü davasını paravan olarak kullandığını söyledi. Toroman sözlerine şöyle devam etti:


21 YIL SONRA NEDEN TEKRAR SORUŞTURMA AÇILDI?

"Tevhit-Selam Örgütü medyanın ilgilenmediği, dikkatlerin üzerinde olmadığı bir davaydı. Bu yüzden 21 yıllık unutulmuş bir davayı kullandılar. Müvekkillerim suçsuz oldukları halde bu örgüt davasından mahkum oldular. Bir insan aynı suçtan iki kere yargılanamayacağına göre bu soruşturma neden tekrar açıldı?"


SAVCILAR ÇOK AÇIK BİR SUÇ İŞLEMİŞTİR

"Madem ortada bu dinlemeleri yapacak kadar çok ağır bir hukuksuzluk ve yeni gelişmeler var. Madem insanlar hakkında yeniden soruşturma açıyorsunuz, bunun gerekçelerini de açıklamalısınız. Bu müvekkilerime yapılmış çok açık bir iftiradır. Bunun gerekçelerini ortaya koymayan bu savcılar ağır bir şekilde suç işlemiştir. Madem böyle bir soruşturma başlattınız davanın avukatlarının, sanıklarının üç yıldır neden haberi yok. Madem binlerce kişi hakkında dinleme talebinde bulunacak kadar önemli bir soruşturma yürütüyorsunuz, üç yıldır neden tek bir sanığın ifadesine başvurmadınız"


SAVCILAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Müvekkilleri ile görüşerek savcılar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da belirten Tevhit-Selam Örgütü avukatı Cüneyt Toroman, savcıların suç işleme ihtimali olmayan müvekkillerini bilinçli olarak tercih ettiğini söyledi:

"Tevhit-Selam örgütü 28 Şubat döneminde emniyette kuruldu. Tevhit derginin adı, Selam da gazetenin adıydı. Son dinleme olayında savcılar bilinçli olarak bu davanın ismini kullandılar. Hem medyanın ilgisinden uzak bir davaydı hem de isminden dolayı uluslararası gizemli bir örgüt havası verdiler. Müvekkillerimde çakı bile bulunmadı. Uğur Mumcu suikastinden gözaltına alınıp örgüt davasından mahkum ettiler."


MÜVEKKİLLERİMİN İFADESİ BİLE ALINMADI

"Bu insanlar küçük bir grup. İşinde güçünde, medyada, sivil toplum kuruluşlarında çalışan insanlar. Bu insanların hükümetle, devletle bir sorunları yok. 21 yıldır trafik suçu bile işlememiş bu insanlara yıllar sonra mahkum oldukları bir dava üzerinden 2011 yılında yeniden soruşturma açılması, 3 yıldır bu soruşturma üzerinden sayısız insan dinlenmesi, bu kadar büyük bir soruşturmada müvekkillerimin tek bir ifadesine başvurulmaması anlaşılır gibi değil. Biz de yasal haklarımızı kullanacağız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Paralel yapı davayı paravan yaptı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN