28 Şubat'la 17 Aralık birbirine çok benziyor

28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel: 28 Şubat postmodern darbesi ile 17 Aralık arasında büyük benzerlik bulunuyor

Giriş Tarihi: 1.3.2014
Üzerinden 17 yıl geçen 28 Şubat postmodern darbenin yıldönümünde ortak tepkiler dile getirildi. Eski TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma 28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, 28 Şubat postmodern darbesi ile 17 Aralık arasında büyük benzerlik bulunduğunu söyledi. Karayel, "İkisi de silahsız kuvvetler vasıtasıyla yapılmaya çalışılıyor, ikisi de ekonomiye zarar veriyor" dedi. 28 Şubat'ta askerin silah yerine sopa gösterdiğini dile getiren Karayel, "28 Şubat döneminde askerler silahlarını ellerinde tutmadılar sadece sopa gösterdiler. 17 Aralık'taki operasyonla müthiş bir benzerlik var. İkisi de silahsız kuvvetler vasıtasıyla yapılmaya çalışılıyor, ikisi de ekonomiye zarar veriyor" şeklinde konuştu. Diğer taraftan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de mağduriyetin 1995-2005 arasında yaşandığını belirterek, 10 yılı kapsayacak biçimde tüm mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini söyledi.

MECLİSTEN DARBEYE KARŞI ORTAK MESAJ

28 Şubat postmodern darbesinin 17. Yıldönümü Meclis Genel Kurulu'nun da gündemini oluşturdu. Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı "Darbelere karşı en güzel cevap Meclis'in çalışıyor olması" derken AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal "Biz bir daha bu Meclis'e hiçbir yolla müdahale edilmesine canımız pahasına da olsa izin vermeyeceğiz" diye konuştu. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise "Anti demokratik uygulamayı yapmak, her türlü anti demokratik baskıcı yasayı çıkarmak hiçbir şekilde demokrasiyle bağdaşmaz" dedi.

TÜM YURTTA PROTESTO EDİLDİ
Bursa, Malatya, Adıyaman, Ağrı'nın yanı sıra çok sayıda ilde 28 Şubat protestoları gerçekleşti. Bursa'da, 28 Şubat'ta başörtülü kızların coplatılması emrini veren dönemin valisi Orhan Taşanlar'ın adı bir okuldan kaldırıldı. Ağrı'da ise Genç Memur-Sen üyeleri Türkçe ve Kürtçe protesto düzenledi.

YAZARLARDAN İLANLI TEPKİ
28 Şubat'ın 17. yılında yazarlar da ortak ilan yayımladı. Gazeteci, yazar, ve akademisyenlerden oluşan 151 kişi, "Kaygılıyız" başlığıyla bazı gazetelere verdikleri ilanda, "Aktörleri ve bütün delilleri apaçık ortada olan bu darbeyle yüzleşmek ve darbecilerin hukuk önünde hesap vermelerini sağlamak Türkiye'nin onurudur" ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Şubat'la 17 Aralık birbirine çok benziyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN