Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel arazi işgali

Fethullah Gülen'e yakın Koza Altın şirketi, Eskişehir'in Karakaya köyündeki 921 dekarlık araziyi Başbakanlık kararına rağmen gasp etti. Köylüler, "Siyanürlü arama, hayatımızı riske sokuyor" diyor

Fethullah Gülen'e yakın ilişki içindeki Akın İpek'in şirketi Koza Altın İşlemeleri A.Ş.nin, Eskişehir'in Karakaya köyünde kullanım hakkı köylülerin olan devlete ait 921 dekarlık araziyi gasp ettiği ortaya çıktı. Altın çıkarma bahanesiyle meranın kendilerine tahsis edilmesini isteyen şirket, Başbakanlık'tan 'ret' cevabı alınca, ildeki mera komisyonundan gizlice 'tahsis' kararı çıkarttırdı.

İHBARLA ORTAYA ÇIKTI
Başbakanlığa yapılan ihbar üzerine inceleme başlatan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın raporunda, Koza Altın'ın tahsis başvurusundan 2 yıl önce araziyi kapattığı kaydedildi. Köyde tarım ve hayvancılığın bittiğini belirten köylüler de "Siyanürlü çalışmalar hayatımızı riske atıyor. Biz burada altın madeni istemiyoruz" dedi. Altın Koza'nın yasadışı işlemi Başbakanlık'a yapılan bir ihbarla ortaya çıktı. İddiaya göre Koza Altın İşlemeleri A.Ş. yetkilisi olan Feridun Akyol, Başbakanlık'a başvurarak Eskişehir Sivrihisar'a bağlı Karakaya köyünde altın bulduklarını belirterek, köylülerin kullandığı devlete ait 921 dekarlık mera arazisinin kendilerine tahsis edilmesini istedi. Başbakanlık ise 8 Mayıs 2013'te Altın Koza'nın bu talebini reddetti. Bunun üzerine Koza Altın İşletmeleri A.Ş. 30 Eylül 2013'te Eskişehir Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Mera Komisyonu Başkanlığı'na başvurdu. Şirket 921 dekar araziyi kullanmak istediklerini Başbakanlık'ın olumsuz görüşünün de 'kendi istekleri' doğrultusunda verildiğini öne sürdü. Bunun üzerine hemen toplanan komisyon, Başbakanlık'ın 'ret' kararına rağmen arazinin kullanım iznini Koza'ya verdi. 2012/15 sayılı genelgede, Başbakanlık onayı olmadan devlet arazilerinin tahsis edilemeyeceği belirtildiği halde, meranın kullanım iznini dalavereyle gizlice alan Altın Koza'nın bu oyunu ise yapılan bir ihbarla ortaya çıktı. Başbakanlığa gelen ihbar üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı konuyla ilgili inceleme başlattı. Eskişehir'de ihbarı araştırmak ve rapor düzenlenmesi için bir ziraat mühendisi görevlendirildi. Yapılan incelemeler sonucu hazırlanan rapor geçtiğimiz günlerde bakanlığa sunuldu.

1.5 YIL ÖNCE KAPATILAR

Buna göre, Koza Altın şirketinin Başbakanlık'a 'tahsis' başvurusu yaptığı tarihte söz konusu araziyi zaten kullanmaya başladığı tespit edildi. Raporda, şirketin Eskişehir Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Mera Komisyonu Başkanlığı'na başvurduğu 30 Eylül 2013'ten yaklaşık 1.5 yıl önce söz konusu 921 dekarlık araziyi köylünün kullanımına kapattığı da kaydedildi. Kullanım hakkı köylülerin olan devlete ait 921 dekarlık arazinin yaklaşık 2 yıldan bu yana Koza Altın tarafından gasp edilmesi köylüyü de isyan ettirdi. Altın şirketine ait Damdamca ve Topkaya proje sahaları arasında esaret hayatı yaşadıklarını söyleyen Karakaya köylüleri, şirketin siyanürlü altın çalışmalarına bir an önce son vermesini istiyor. '

ESARET HAYATI YAŞIYORUZ
'
Köylerinin maden sahalarına ve kimyasal zenginleştirme tesisine yakın mesafede bulunduğunu belirten vatandaşlar, maden sahalarının tarım ve hayvancılık faaliyetlerini de olumsuz yönde etkilediğini belirterek, "Koza Altın şirketi buraya çalışmaya başladıktan sonra köyün içerisinde esaret hayatı yaşamaya başladık. Tarlarımız, meramız hep maden sahası oldu. Köyde tarım ve hayvancılık bitti. Kaya tırmanışı için turistler ve dağcılar geliyor. Onlar da maden çalışmalarından çok rahatsız. Siyanürlü çalışmalar hayatımızı riske atıyor. Biz burada altın madeni istemiyoruz" diye konuştu.

GAZETESİNİ BEDAVA DAĞITIYOR
Koza Altın İşletmesi'nin Eskişehir Sivrihisar'da bulunan Kaymazlar Altın Madeni bölgesinde yaşayan vatandaşlar da huzursuz. 2011 yılı sonunda faaliyete geçen altın madeni ve işletmesinin 2012'de kapasite artışına gitmesinin ardından çevre köylerdeki tarım ve hayvancılıkla birlikte turizm de bitirme noktasına getirdi. Şirketin kurulduğu günden beri bölge halkı üzerinde yürüttüğü ekonomik ilişkiler ve propaganda faaliyetlerinin yöre halkını ikiye böldüğünü ifade eden belde sakinleri , "Gülen grubunu arkasına alan şirket sahipleri, patronu oldukları Bugün gazetesini her gün bedava dağıtıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel arazi işgali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN