Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlar Şimşek ve Eker, Diyarbakır'da

Giriş Tarihi: 4.3.2014 21:29
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kimse 'yolsuzluk sıfırlandı' demiyor ama AK Parti hükümetleri, yolsuzlukla mücadele etmiş ve başarılı olmuştur. 17 Aralık operasyonunun amacı, yolsuzlukla mücadele değildir. Öyle olsaydı beraber mücadele edecektik" dedi.

Temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Maliye Bakanı Şimşek ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ergani ilçesindeki spor salonunda düzenlenen etkinliğe katıldılar.

Burada partililer ve vatandaşlara hitap eden Bakan Şimşek, 30 Mart seçimlerinin sıradan bir seçim olmadığını, büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Türkiye'de 17 Aralık sonrası farklı ortam oluştuğunu, 30 Mart seçimlerinin farklı önem kazandığını vurgulayan Şimşek, "Çünkü artık herkes biliyor ki son siyaset mühendisliği, son siyasi operasyonların hedefi, çözüm sürecidir. Çözüm süreci, tüm Türkiye için önemli bir süreç. Bu süreçte sadece kardeşlik pekişmeyecek, aynı zamanda artık Türkiye'nin milyar dolarları, terörle mücadeleye harcanmak yerine ülkenin bir bütün olarak kalkınması için harcanacak" diye konuştu.

"DEMOKRASİ VE KALKINMAYI AT BAŞI GÖTÜRÜYORUZ"

Türkiye'nin en önemli sorunlarının başında iş ve aş geldiğini ifade eden Şimşek, AK Parti olarak bir yandan kalkınmayı sağlamaya, bir yandan da özgürlükleri artırmaya çalıştıklarını söyledi.

"Demokrasi ve kalkınmayı at başı götürüyoruz" diyen Bakan Şimşek, şöyle konuştu:

"GAP, AK Parti hükümetleri döneminde tam 36 milyar lira ilave kaynakla hızla sürüyor. Proje bittiğinde Mezopotamya'nın bereketli topraklarıyla su buluştuğunda sizler daha zengin olacaksınız. Bölgede çok büyük iş ve aş imkanı olacak. En mütevazı tahminlere göre bile bölgede 1,2 milyonun üzerinde iş imkanı olacak. Bölgesel kalkınma projesi batıdan bölgeye göç demektir. Uzun yıllar bu bölgeye çok teşvikler verildi ama işe yaramadı. Çünkü eskiden bölgenin altyapısı eksikti, yolu, havaaalanı, demiryolu eksikti. İş adamları, 'biz mal üretelim ama pazara nasıl ulaştıracağız?' diyordu. AK Parti hükümetleri ile altyapı problemi çözüldü. Geçmişte batıdaki iş adamları bölgede yetişmiş eleman olmadığını söylüyordu. Halbuki bugün tüm illerde üniversite ve meslek yüksekokulları var. Yetişmiş eleman sorununu çözdük. Bölgede yatırım için istikrar ve güven olmadığı, şiddet olduğu söyleniyordu. Çözüm süreciyle artık bölgede huzur da var. Birçok yatırımcı, Diyarbakır ve tüm bölgede yatırım yapmak, fabrika açmak için sırada bekliyor. Buralar hızlı şekilde kalkınacak. AK Parti hükümeti olarak Diyarbakır'da 100 liralık fabrika açarsanız biz 116 liralık destek vereceğiz. Teşvik var, altyapı var, huzur var, istikrar var. "

Bu hizmetlerin devamı için 30 Mart'tan iyi bir sonuç alınması gerektiğini vurgulayan Şimşek, "30 Mart bölge, Türkiye hatta Ortadoğu'nun tamamı için önemli bir dönüm noktasıdır. Seçime kısa süre kaldı. Bu işi belediye başkan adaylarına bırakırsanız, onlar günde en fazla 30 program yapabilir ancak her biriniz bu hizmetleri ve iktidara gelmemiz halinde yaşam standartlarının nasıl yükseleceğini anlatırsanız başarılı oluruz" diye konuştu.

Bakan Şimşek, Kürt sorununu AK Parti'nin çözdüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

"Kürt meselesini, özgürlükleri, AK Parti çözüyor. Ekonomi, kalkınma ve başarının adresi AK Parti. 15 yıldır bu meselenin istismarını yapanlar, burada bir çözüm, bir hizmet üretebildiler mi? Bizim bu belediyelere gönderdiğimiz para, sizlerin parası. AK Parti hükümetlerinden önce bu ülkede imkanlar sınırlıydı, var olan imkanlar da faize gidiyordu. 2002 yılında eğer devlet tüm vatandaşlarından 100 lira vergi topluyorduysa bunun 86'sı faize gidiyordu. O nedenle devlet IMF'ye el açtı. İşçisine, memuruna borçluydu. Altyapıda atılım yapılamıyordu. 2002 yılında vergi gelirlerinin yüzde 86'sı faize giderken bugün yüzde 85'i millete hizmete gidiyor. Bunu siz başardınız, AK Parti başardı. Yaz aylarından bu yana ülkemizde ortaya çıkan bu görüntülerle son dönemdeki gelişmeler, faizi yine yükseltti. Milletin kaynakları yine faize gidiyor. Yaz aylarında Türkiye'de faiz yüzde 5'in altına düşmüşken şu anda faiz yüzde 11'in üzerine çıktı. Ülkenin kaynakları yine faize yönlendiriliyor. İstikrar olmadan maalesef bu kaçınılmaz. 10 yılda gerçekleştirilen başarıların hepsinin arkasında siyasi istikrar var. Siyasi istikrar olmadan reform olmuyor, hizmet olmuyor."

YOLSUZLUK, YOKSULLUK, YASAKLARLA MÜCADELE

Bakan Şimşek, AK Parti'den önce Türkiye'ye 79 yılda 57 hükümet geldiğini, hükümetlerin ortalama ömrünün 17 ay olduğunu ifade ederek, 17 ayda program yapılması veya uygulanmasının mümkün olmadığını belirtti.

"30 Mart'ta ortaya çıkacak güçlü bir sonuç, Türkiye'de istikrarın devamını sağlayacak" diyen Bakan Şimşek, AK Parti hükümetlerinin yolsuzlukla, yasaklarla ve yoksullukla mücadele ettiğini vurguladı.

Bakan Şimşek, şöyle konuştu:

"İngiltere'de uluslararası bir kuruluş, 'Türkiye'de yolsuzluk azalmıştır' diyor. 2002 yılında Türkiye, 102 ülke arasında 65. sırada, yani yolsuzluğun en yüksek olduğu 37. ülke iken AK Parti hükümetleri döneminde geçen yıl Türkiye 177 ülke arasında 53. sıraya yükseliyor. Yani Türkiye'de yolsuzluk 124 ülkeden daha azdır. Kimse 'yolsuzluk sıfırlandı' demiyor ama AK Parti hükümetleri, yolsuzlukla mücadele etmiş ve başarılı olmuştur. 17 Aralık operasyonunun amacı, yolsuzlukla mücadele değildir. Öyle olsaydı beraber mücadele edecektik."

Kürtçe, "Barış ve kardeşlik için çalışalım ve oyumuzu AK Parti'ye verelim" diyen Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"10 yıl önce bunu söylemem halinde yaka paça alınıp mahkemeye götürülürdüm herhalde. Bugün bunu söylüyorsak, BDP çıkıp, Kürtçe propaganda yapabiliyorsa bu, AK Parti hükümetleri sayesinde. Diyorlar ki, 'Bu işin kavgasını verdik, AK Parti mecburen yaptı'. Ama öyle değil. Göreve geldiğimizde Türkiye'nin üçte birinde olağanüstü hal vardı. 10 gün içerisinde AK Parti, farklılıkları zenginlik olarak gördüğü için diğer bölgeler gibi bu bölgelerin de normal olması gerektiğini düşündüğü için olağanüstü hali kaldırdı. Yoksulluğu da 10 kattan daha fazla azaltmışız. Onun için gurur duymalısınız. Herkese düşen iş, 3 hafta gece gündüz çalışarak ülkenin istikrarının, çözüm sürecinin, kalkınma, birlik ve beraberliğin devamı için çalışmaktır. Bu seçim, Türkiye'nin istikrarı ve geleceği, Ortadoğu için çok önemli."

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de 30 Mart seçimlerinin önemli bir fırsat olduğunu, bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Tarım, kırsal kalkınma, eğitim, sağlık, sosyal hizmet ve tüm sahalarda merkezi hükümetin ülkeye çok büyük eserler kazandırdığını kaydeden Eker, "Sadece Ergani'de kırsal altyapıyla ilgili 50 trilyon lira para harcandı. 180 köy ve mezrasının 12'sinde şebekeli içme suyu altyapısı varken bu köyler ve mezraların tamamını şebeke suyuna kavuşturduk" dedi.

Şehir merkezinin daha yaşanılır hale getirmenin yolunun, "AK belediyecilik" anlayışının Ergani'de, Diyarbakır'da hayata geçirilmesiyle mümkün olduğuna işaret eden Bakan Eker, şöyle dedi:

"30 Mart'ta bu anlayışla sandığa gidelim. Belediye başkan adaylarımız olan 18 arkadaşımızın 18'i de yerlidir, bu bölgenin evladıdır. Başbakanımız tüm Türkiye'nin en önemli sorunu, kanamalı problemi olan, yürekleri dağlayan, 10 binlerce evladın hayatını kaybetmesine neden olan Kürt sorununu çözme konusunda büyük bir irade ortaya koydu. Çözüm süreciyle Türkiye'de artık kan dökülmüyor, gözyaşı sel olmuyor, ocaklar sönmüyor. Bundan rahatsızlık duyanlar var. O nedenle gerek geçen yaz vuku bulan olaylar gerekse 17 Aralık'tan bu yana gelişen olayların temelinde bu problem var. Türkiye'nin bu sorunu çözmesini istemeyenler var. Biz bu sorunun çözümünü herkesten fazla isteyen insanlar olarak Başkanımızın çözüm süreciyle ilgili başlattığı iradeyi desteklemek ve onunla yürümek durumundayız. Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Ortadoğu ve tüm dünyanın barışı için bu meselenin çözümü önemli."

"TÜRKİYE, DEMOKRATİKLEŞME VE SİVİLLEŞME ALANINDA BÜYÜK GELİŞME SAĞLADI"

"Barışa karşı olanların, barışın gönüllüleri ile barış için mücadele edenlere karşı türlü tezgahlar, tuzaklar kuranlara verilecek en iyi cevap, 30 Mart'ta sandık yoluyla verilecek cevaptır" diyen Eker, şunları kaydetti:

"Büyükşehir belediye başkanı için sadece kent merkezindeki vatandaş değil, köylerdeki vatandaşlarımız da oy kullanacak. Yerel yönetimlerde yaptığımız reformlarla büyükşehir belediye başkanının köylere de hizmet götürmesine imkan tanıdık. Demokratikleşme paketiyle Türkiye, demokratikleşme ve sivilleşme alanında büyük gelişme sağladı. Artık insanlar isterse seçimlerde Kürtçe veya başka bir dilde propaganda yapabilecek. 10 yıl önce bununla ilgili bir rüya görseniz hayra yorar mıydınız? Özel okullar Kürtçe eğitim verebilecek, Kürtçe eğitim verecek özel okullar açılabilecek."

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu da, "Uluslararası bir takım komploların da yaşandığı 17 Aralık, Gezi ve daha sonrasında gelişen olaylarla seçime kadar da olabilecek olayları hesap edersek, bunların tümünün hedefinde, Diyarbakır'ın, Ergani'nin huzuru var, çözüm süreci var. Bunların tümünün hedefi, Irak Kürdistan bölgesiyle yapılan stratejik işbirliği anlaşmaları var. Tümünün hedefinde, Ortadoğu'da zulme karşı durmak, mazlumun yanında olmak var" diye konuştu.

Bakanlar Eker ve Şimşek, AK Parti seçim bürosunun açılışına da katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlar Şimşek ve Eker, Diyarbakır'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN