Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Melen Projesi'nde dev adım

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Melen Projesiyle bugün İstanbul'a günde 700 bin metreküp su temin edildiğini, İstanbul'un suyunu 2071 yılına kadar teminat altına almak maksadıyla Sungurlu ve Osmangazi Barajları'nın da planlandığını belirtti.

Giriş Tarihi: 4.3.2014 17:01 Güncelleme Tarihi: 4.3.2014 17:02
Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen, Cumhuriyet tarihinin en büyük içmesuyu temin projesi olan Melen Sistemi'nde dev bir adım daha atılıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş tarafından 6 Mart'ta temeli atılacak olan Melen Barajı tamamlandığında İstanbul'un 2071 yılına kadar olan su ihtiyacı teminat altına alınacak.

"1 MİLYAR 77 MİLYON METREKÜP SU TEMİN EDİLECEK"

İstanbul içmesuyu bünyesindeki Melen Barajı, Melen Sistemi'nin depolama tesisi olarak inşa edilecek. Temelden yüksekliği 124 metre, talvegden yüksekliği 99 metre olması planlanan Melen Barajı'nın dolgu hacmi ise 2 milyon 80 bin metreküp olacak. İstanbul' un artan nüfusu dikkate alınarak hazırlanan, 2016 yılında tamamlanması öngörülen Melen Barajı 694 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olacak ve hizmete alındığında İstanbullulara yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su temini sağlayacak.

"214 MİLYON TL'YE MAL OLACAK"

Batı Karadeniz Bölgesinde İstanbul Boğazı'nın 170 kilometre doğusunda, Düzce ve Sakarya illerini birbirinden ayıran Büyük Melen Çayı'nın Karadeniz'e döküldüğü noktaya yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan Melen Barajı, 214 milyon TL'ye mal olacak.

"2007 YILINDA KURAKLIK İSTANBULLULARA HİSSETTİRİLMEDİ"

Cumhuriyet tarihinin en büyük içmesuyu temin projesi olan 20 bin metresi tünel olmak üzere yaklaşık 180 bin metre uzunluğunda, regülatör, pompa istasyonları ve arıtma tesisleri ile kısım kısım tamamlanarak hayata geçirilen Melen Projesi ile 2007 yılında yaşanılan kuraklık İstanbullulara hissettirilmedi.

DSİ Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İSKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri yaptıkları çalışmalar ile Melen Projesi bünyesindeki 105 kilometre uzunluğunda boru hattı, Sakarya Nehir geçişi, regülatör, pompa istasyonu, terfi hattı, terfi deposu ve inşaatı işlerinin acilen tamamlanması için "Şafak Eylem Planı" başlattı.

Başlatılan bu proje ile 2 bin 850 işçi ve bin 785 adet iş makinesi gece gündüz çalıştı. Kısa sürede Melen Çayı'ndan Şile Ağva'ya kadar olan Melen Hattı'nıntamamlanmasıyla Yeşilçay Sistemi'ne oradan Yavuz Sultan Selim Arıtma Tesisi'ne getirilen Melen Suyu ile İstanbullular kuraklık yılında bile su sıkıntısı yaşamadı.

"2 KITA SU TÜNELİ İLE BİRLEŞTİRİLDİ"

İstanbul'un sigortası Melen Projesi bünyesinde Dünya'da iki kıtayı birbirine bağlayan ilk ve tek uzun sualtı tüneli olan 5 bin 551 metre uzunluğundaki Boğaziçi Tüneli, Asya ve Avrupa'yı denizin 135 metre altından birleştirdi.

Konu ile alakalı bir değerlendirmede bulunan Bakan Veysel Eroğlu, Melen Projesiyle bugün İstanbul'a günde 700 bin metreküp su temin edildiğini, İstanbul'un suyunu 2071 yılına kadar teminat altına almak maksadıyla Sungurlu ve Osmangazi Barajları'nın da planlandığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melen Projesi'nde dev adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN