Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Çekmeköy İstanbul'un yeni cazibe merkezi"

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, beş yıllık dönemin muhasebesini ve gelecek dönem planlarını Sabah.com.tr'ye anlattı.

Giriş Tarihi: 5.3.2014 09:16 Güncelleme Tarihi: 5.3.2014 12:46
İstanbul'un en genç ilçelerinden Çekmeköy'ün Kurucu Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, 30 Mart'taki yerel seçimlere de oldukça iddialı giriyor.
2009 yerel seçimlerinde çok az oy farkıyla ipi göğüsleyen Poyraz, başarılı geçen 5 yılın ardından 30 Mart'ta açık ara seçimi kazanacaklarını açıkladı.

Sabah.com.tr'ye kampanyası hakkında önemli açıklamalar yapan Başkan Poyraz, Ömerli, Taşdelen, Alemdağ ve Çekmeköy beldelerinin birleşmesiyle kurulan ilçede göreve başlarken kendisinin bile tahmin edemediği hizmetleri beş yıl içerisinde halka sunduklarını belirtti. Borçla devraldıkları ilçede başta belediye binası olmak üzere kültür merkezleri, okullar, sağlık merkezleri gibi en temel eksik tamamladıkları kaydeden Poyraz, "Çekmeköy denilince akla eğitim ve kültür vadisi gelsin istiyorduk, bunu da başardık" dedi.


"TRAFİKTEN KAÇAN ÇEKMEKÖY'E YERLEŞİYOR"

Poyraz, özel okulların yatırım yapmaları her türlü desteği sağladıklarını vurgulayarak ilçenin bir üniversiteye ev sahipliği yapmasını sağladıklarını ve yaşanan değişimle bu bölgenin büyük bir kazanç elde ettiği dile getirdi.

Beş sene önce 135 bin olan ilçe nüfusunun 207 bin 500 çıktığını aktaran Başkan Poyraz, "Çekmeköy'e gelen bu nüfus, daha çok eski İstanbul olarak tabir ettiğimiz Beşiktaş, Beyoğlu, Kadıköy, Üsküdar gibi bölgelerden geliyor. İstanbul'un trafiğinden, sıkışıklığından, beton yığınından bunalan vatandaşlarımız yaşamak için Çekmeköy'ü tercih ediyor. 14 bin 500 hektarın 13 bininin yeşil ve orman olduğu bir ilçe Çekmeköy, elbette bunun bir cazibesi var" diye ekledi.


2015'TE METRO AÇILIYOR

Başkan Poyraz, ilçedeki her mahallenin sağlık ocağına kavuştuğunu belirterek belediye olarak açtıkları ağız ve diş sağlığı hastanesinde günde 300 hastanın hizmet aldığını kaydetti. Poyraz, belediye imkanlarıyla kurulan akıl ve sinir hastalıkları hastanesinin yanında engelliler merkeziyle de Çekmeköy'ün sağlık yatırımlarıyla öne çıktığını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Çekmeköy'ü metroyla buluşturduğunu hatırlatan Poyraz, 2015 yılının eylül ayında ilçenin İstanbul'un her tarafına ray sistemle bağlanacağı söyledi."VAATLERİMİZİN ÜÇ KATINI GERÇEKLEŞTİRDİK"

Belediyede engellilerin ihtiyaçlarına özel önem verildiğini anlatan Başkan Poyraz, Engelli Taksi projesiyle talep eden bütün engellileri ücretsiz olarak evlerinden alarak istedikleri yere ulaştırdıklarını ifade etti. Vatandaşın bu projelerden büyük memnuniyet duyduğunu vurgulayan Poyraz, "Onların hayrı duası bize daha çok çalışma azmi veriyor" diye konuştu.

"Gönül rahatlığıyla beş sene önceki seçimde vaat ettiklerimizin en az üç mislini ortaya koyduk. Vatandaşa seçimden önce verdiğimiz kataloglarla birlikte bunları yapamazsak bizden hesabını sorun dedik. Elhamdülillah, yapamadığımız yok" diyerek iddiasını ortaya koyan Poyraz, geçen seçimde rakibiyle arasında birkaç yüz oy farkı olmasına rağmen 30 Mart yerel seçimini 10 binlerce oy farkla kazanacaklarını söyledi.

Çekmeköy'de ciddi bir trafik problemi olmamasına rağmen ilçenin otopark sorunu olduğunu dile getiren Başkan Poyraz, yeniden seçilmesi halinde otopark sorununu tamamen çözmek için projelerinin hazır olduğunu kaydetti. Poyraz, Taşdelen'de Şile yolunun birbirinden ayırdığı mahalleri birleştirmek için yolun yeraltına alınacağı ve bölgeye büyük bir meydan kazandıracakları projenin de önümüzdeki dönem için en önemli hedeflerinden biri olduğunu ifade etti.


YÜZDE 100 RIZAYLA KENTSEL DÖNÜŞÜM

2B bölgesinde yer alan mahallelerde vatandaşın yüzde 100 onayıyla gerçekleşecek kentsel dönüşüm projesine başlayacaklarını anlatan Poyraz, "Sokaklarıyla, mahalleleriyle, özlediğimiz İstanbul'u anlatacağımız projeleri insanlarımıza sunacağız. Vatandaşlarımızın tamamının rızasıyla yapacağımız çalışmada taşın altına elimizi koyduk, siz bir koyun biz iki koyacağız diyeceğiz." diyerek hedefini anlattı.

Bu dönemde vatandaşların dini ihtiyaçları için de belediyenin destek sunduğunu belirten Poyraz, "Bir hayırseverimiz eliyle anahtar teslimi cami kazandırdık ama bunun yanında şehrimizde yaşayan Alevi vatandaşlarımıza da cemevi için arsa tahsis ettik. Temelini attık, inşaallah temelinde ve binasında da yardımcı olacağız hayırsever kardeşlerimizle. Bir Alevi yurttaşımız ben inancımı, kültürümü, özümü öğrenmek istiyorum diyorsa biz AK Partili belediyeci olarak ona sahip çıkmak zorundayız. Bugüne kadar sahip çıktık, bundan sonra da devam edeceğiz" dedi.

Seçim dönemlerinde kamuoyu gündemini meşgul eden kaçak yapılaşmayla ilgili olarak da çok iddialı konuşan Başkan Poyraz, "1 Ocak 2014 tarihinden itibaren ilçemizde sıfır çatı yapımını bile 10 Nisan'a kadar yasakladık. Çatı yaparken altına bir de kat çıkılmasına imkan vermedik. Çekmeköy'de beş yıldır hiçbir kaçak yapıya müsade etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz . Bölgemizin tamamının planını yaptık, herkes isterse ruhsatlı olarak binasını yapabiliyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Çekmeköy İstanbul'un yeni cazibe merkezi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN