Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Omuz omuza verip birlikte kazanacağız'

Giriş Tarihi: 5.3.2014

Ortadoğu'nun Davos'u Süleymaniye Forum'da konuşan Davutoğlu: Türkler mi Kürtler mi kazanacak, geçmişte kaldı. Omuz omuza beraber kazanırız. Savaşırsak birlikte kaybederiz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'Ortadoğu'nun Davosu' olarak bilinen Süleymaniye Forum'a katıldı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde 2'ncisi düzenlenen ve Amerikan Üniversitesi'nin ev sahipliği yaptığı forumda konuşan Davutoğlu, bir neslin 'Kürtler tehdittir' denilerek büyüdüğünü söyleyerek, "Kimse tehdit değil, herkes dosttur. Türkiye'de içeriden tehdit yoktur. 'Türkler mi Kürtler mi kazanacak', geçmişte kaldı. Omuz omuza beraber kazanırız. Savaşırsak birlikte kaybederiz" dedi. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (İKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Süleymaniye Valisi Behroz Muhammed ile çok sayıda siyasetçi, gazeteci ve akademisyenin katıldığı foruma Davutoğlu'nun Kürtçe selamı damgasını vurdu. Konuşmasına Kürtçe 'Rojbaş" diyerek başlayan Davutoğlu, ardından tedavi gören Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani için yine Kürtçe acil şifalar dileyince salondakiler tarafından ayakta alkışlandı. Irak'ın yeraltı kaynaklarını dünyaya transfer etmek istediklerini söyleyen Davutoğlu, "Bağdat, Erbil, Diyarbakır ve Ankara eğer enerji boru hatlarıyla birbirine bağlanırsa o zaman ülkeler arasında barış tesis edilmiş olur" dedi.

'BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ'
Forumda konuşan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Irak hükümetinin bölgesinde çok önemli ilişkiler kurduğunu, özellikle Türkiye ile güçlü ilişkiler kurma planları olduğunu ifade etti. Oturumun moderatörlüğünü yapan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Berhem Salih de "Türk, Arap, Fars ve Kürtler olarak birlikte hareket etmeliyiz. Sorunlarımızın çözümü için samimi, güçlü insanlara ihtiyacımız var" dedi.

UKRAYNA 'YARIŞ' OLMAMALI

Ukrayna'daki gelişmeleri de değerlendiren Davutoğlu, Rusya mı yoksa Batılı ülkeler mi başarılı olacak şeklinde bir tartışma olduğunu hatırlatarak, "Umuyoruz ki herkes başarılı olsun. Bu konuda bir yarış olmamalı" dedi.

KÜRTÇE SELAMLADI
Konuşmasına başlarken, katılımcıları Kürtçe selamlayan Davutoğlu ayakta alkışlandı. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, "Leyla Zana, bir zamanlar Meclis'te Kürtçe yemin ettiği için cezaevine girmişti. Ama şimdi Davutoğlu, burada Kürtçe konuştu. Bu da Türkiye'nin ne kadar ilerlediğini gösteriyor" diye konuştu. Süleymaniye kentindeki temaslarından sonra özel uçağıyla Erbil'e geçen Davutoğlu, IKBY Başbakanlık konutunda Mesud Barzani ile bir araya geldi. Barzani ve beraberindeki heyet, misafirini kapıda karşıladı. AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Omuz omuza verip birlikte kazanacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN