Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'TÜBİTAK'ta iki aşamalı soruşturma başlatıldı'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Devletin tüm üst düzeyinin dinlenmiş olma ihtimali yüksek" dedi

Giriş Tarihi: 6.3.2014
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yasadışı telefon dinlemelerine ilişkin, "Devletin tüm üst düzey yetkililerinin dinlenmiş olma ihtimali oldukça yüksek. Selam örgütü bahanesiyle muhabiri, sanatçıyı, yazarı, edebiyatçıyı dinleyen bir yapı herhalde devletin üst birimindeki tüm insanları dinlemiştir. Bu hiçbir zaman gözardı edilmemesi gereken bir ihtimal, tüm sistemi gözden geçirmek durumundayız" dedi.

KODLARI SIZDIRDILAR

Anadolu Ajansı Editör Masası'nın konuğu olan Işık, TÜBİTAK'ta iki aşamalı bir soruşturma yürütüldüğünü belirterek, gerekli görülmesi durumunda adli soruşturma açılacağını açıkladı. Işık, kriptolu telefonları dinleyenleri ortaya çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, "Kriptolu telefonlarda dışarıdan sisteme girmek, içeriden yardım alınmadan mümkün değil. Fakat hırsız evdeyse ne yapacaksınız? Kriptolu telefonların dinlendiği net. Bizim ortaya çıkarmaya çalıştığımız bunu kim dinlemiş, nasıl dinlemiş" dedi.

"SİSTEME BAKIYORUZ"
Işık, TÜBİTAK'ta amiri yerine ağabeylerinden talimat alanları "asla" tutmayacaklarını söyledi. Işık, Cumhurbaşkanı Gül'ün Devlet Denetleme Kurumu'na verdiği talimatın tüm sisteme yönelik olduğunu ifade ederek, "Bundan büyük memnuniyet duyuyorum. Çünkü Türkiye artık bu yükten kurtulmalı" dedi. Bakanlık görevini üstlendikten sonra hiç kullanmadığı kriptolu telefonlara ilişkin tüm sistemin gözden geçirilmesi gerektiğini anlatan Bakan Işık, "Türkiye'de hiçbir iç yapının bu kadar geniş bir dinlemeyi dışarıdan destek almadan gerçekleştirebileceğini düşünmüyorum" yorumunu yaptı. Işık, "Her şey çok güzel, güllük gülistanlık noktasında değil ancak paranoya yapmaya da gerek yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'TÜBİTAK'ta iki aşamalı soruşturma başlatıldı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN