AK Parti'den Başbuğ tahliyesine ilk tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Başbuğ'un tahliyesiyle ilgili, "Uzun tutukluluk sürelerinin kabul edilemez bir durum olduğunu her zaman söyledik" dedi.

Giriş Tarihi: 7.3.2014 20:03 Güncelleme Tarihi: 7.3.2014 20:28
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik, İlker Başbuğ'un tahliyesine yönelik yaptığı açıklamada "Hayırlı uğurlu olsun. Biz başından beri Sayın Başbuğ içeri alındıktan sonra da onun öncesinde de gerek sayın Başbakan gerek hükümet sözcümüz, parti sözcüsü olarak ben ve diğer sözcülerimiz özellikle uzun tutukluluk sürelerinin fiili bir infaza dönüştüğünü ve bunun da hukuk içerisinde kabul edilemez bir durum olduğunu her zaman söyledik. Tutukluluk istisnai olmalı, tutuksuz yargılanma esas olmalı" dedi.

Çelik'in açıklaması şöyle;

Hayırlı uğurlu olsun. Biz başından beri Sayın Başbuğ içeri alındıktan sonra da onun öncesinde de gerek Sayın Başbakan gerek hükümet sözcümüz, parti sözcüsü olarak ben ve diğer sözcülerimiz özellikle uzun tutukluluk sürelerinin fiili bir infaza dönüştüğünü ve bunun da hukuk içerisinde kabul edilemez bir durum olduğunu her zaman söyledik. Tutukluluk istisnai olmalı, tutuksuz yargılanma esas olmalı. Eğer delilleri ortadan kaldırma, kaçma gibi bir ihtimali yoksa, ki biliyorsunuz adli denetim mekanizması geldikten sonra bu fiili tutuklulukların gözden geçirilmesi gerektiğini her zaman söyledik. Nitekim Başbuğ'un aslında tahliyesiyle son olarak çıkardığımız bir kanunla tutukluluk sürelerinde üst sınırı 5 yıla indirdik. Bu şu demektir; diğerleri de müracat etmeye başlamışlar. 13. Ağır Ceza Mahkemesi onlarında taleplerini değerlendirecektir. Tahliye olmak beraat etmek anlamına gelmez. Hukuk mahkeme ve temyiz makamı nihai hükmü verinceye kadar biz insalara suçlu muamelesi de suçsuz muamelesi de yapamayız. 28 Şubat'ta da herkes tahliye oldu, başta sayın İsmail Hakkı Karadayı olmak üzere onlar tahliye oldular diye o iş bitmedi. Onların yargılanması devam ediyor. Nasıl seyredecek biz bunları bilemeyiz. Ancak şunu özellikle bilmemiz gerekiyor Ergenekon davasında da 28 Şubat davasında da iddialar son derece ciddidir. Bu iddiaların bazıları üretilmiştir. Kişilerin aleyhine olmak üzere delil üretilmiştir gibi iddialar var. Bu çerçevede malum yeniden yargılanma gibi bir durum söz konusu oldu. Bunlar yeniden ele alınır, görüşülür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'den Başbuğ tahliyesine ilk tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN