Başbuğ'un avukatı harekete geçti

Giriş Tarihi: 7.3.2014 13:50 Güncelleme Tarihi: 7.3.2014 16:07

İlker Başbuğ'un avukatı Nöbetçi İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye talebini içeren dilekçesini sundu.

Ergenekon davasının tutuklu sanığı eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, avukatı aracılığıyla tahliye talebinde bulundu. Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, benzer durumda olan tüm sanıkların tahliye edilmesi gerektiğini savundu.

Avukat İlkay Sezer İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek tahliye talebini İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdi. Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hak ihlali olduğu yönündeki kararı üzerine yapılan tahliye talebi bu mahkeme tarafından İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iletti.

Avukat Sezer adliye çıkışında soruları cevapladı. Sezer, '6526 sayılı kanunun dün yürürlüğe girmesine kadar İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin herhangi bir karar vermemiş olması nedeniyle bugün İstanbul Adliyesi'nde hangi mahkemenin nöbetçi olacağına dair nöbet listesi yeniden düzenlendi. Biz de bu çerçevede 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geldik. AYM'nin ihlal kararının değerlendirilmesini, müvekkilimizin tahliye edilmesini talep etti. Dosyamızı talebimizi tevzi etti. UYAP çerçevesinde şu anda duruşmada bulunan İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçemiz gönderildi. Yani şu an itibariyle 20. Ağır Ceza Mahkemesi AYM'nin ihlal kararı doğrultusunda bir değerlendirme yapıp karar vermek durumunda. Biz de bu kararı bekleyeceğiz.' dedi.

Bugün karar çıkıp çıkmayacağı sorulan Sezer, mahkeme kaleminden öğrendiği kadarıyla mahkemenin duruşmada olduğunu söyledi.

İstanbul 13 Ağır Ceza Mahkemesi'nin dün yaptıkları talebe cevap verip vermediği sorulan Sezer, 'Verseydi başka konuları konuşuyor olurduk. Değerlendirmelerin devam ettiğini öğrendim kalemden. Hatta talebimize ilişkin olarak iddia makamının bir mütalaa verdiğini kanunun yürürlüğe girmediği saatlerde. Mütalaanın içeriğini öğrenmek istedim gösterilmedi. AYM'nin Haberal dosyasında savcı mütalaasının gösterilmemesinin ihlal kararı olduğuna dair hatırlatmayı da yapmış olmama rağmen ben iddia makamının düşüncesini öğrenebilmiş değilim.' diye konuştu.

Ne yönde karar bekledikleri sorulan Sezer, 'Bugüne kadar verilen AYM'nin ihlal kararları bir arada değerlendirildiğinde sayın Başbuğ ve benzer durumda olan kişilerle ilgili olarak tahliye kararı verilmesi gerekir.' cevabını verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin herhangi bir karar verip vermeyeceği sorusu üzerine Sezer, 'Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyet olarak hiçbir karar alamaz. Aslında yapılması gereken şuydu 13. Ağır Ceza Mahkemesi bu kanun resmi gazeteden yayınlandıktan sonra başkan sıfatıyla mahkeme başkanının ya da yazı işleri müdürünün bu taleple ilgili olarak dosyanın ilgili ağır ceza mahkemesine gönderilmesi şeklinde bir yazı yazabilirdi. Bu kadar.' dedi.

Açıklamanın bitiminde bir vatandaş avukat Sezer'e, 'İlker Başbuğ haksızlığa uğradığını düşünüyorsa karşı dava açacak mı?' diye sordu. Sezer, 'Ben bunu merak edenlere söyleyim biz hakkımızı yerde bırakmadık. Her yerde her zaman arıyoruz, takipçisi olacağız.' cevabını verdi. Aynı vatandaş, 'Eğer haksızlığa uğradığına inanıyorsa karşı dava açarsa çünkü bu işin temizlenmesine çok faydası olacak.' diye konuştu.

MAHKEME TALEBİ İADE ETTİ

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ise duruşması olduğu gerekçesiyle dosyayı İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iade ettiği belirtildi. İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gün içinde talebi yeni bir mahkemeye göndermesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbuğ'un avukatı harekete geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN