Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rum Patriği'nden Ayasofya uyarısı

Giriş Tarihi: 7.3.2014

14 Ortodoks Kilisesi'nin patrik ve başpiskoposu İstanbul'da toplandı. Fener Rum Patriği Bartholomeos, "Ayasofya ibadete açılırsa kilise olmalı" dedi

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ayasofya'nın camiye çevrilmesine karşı olduğunu belirterek böyle bir girişimin tüm Hıristiyan dünyası tarafından tepkiyle karşılanacağını söyledi. Bartholomeos, Ayasofya ibadete açılacaksa camiye değil kiliseye dönüştürülmesi gerektiğini iddia etti. Bartholomeos'un daveti üzerine, 14 Ortodoks Kilisesi'nin patrik ve başpiskoposları dün İstanbul'da bir araya geldi. Toplantı, Bartholomeos'un yönettiği ayinle başladı. Aya Yorgi Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Kilisesi'nde başlayan ve 9 Mart'a kadar sürecek toplantının ana teması, Panortodoks Konsili'nin teolojik ve teknik prosedürlerinin görüşülmesi ve hazırlanması olacak. Buluşmada, Ortadoğu'daki Hıristiyan toplumların durumu değerlendirilecek. Buluşma, 9 Mart'ta Ortodoksluk Bayramı kapsamında tüm ruhani liderlerin katılacağı ayinle sona erecek. Patrikhane'deki Aya Yorgi Kilisesi'nde gerçekleştirilen ayin sonrası cemaate yaptığı konuşmasında Ayasofya'nın camiye çevrileceği iddialarına değinen Bartholomeos, Ayasofya ibadete açılacaksa, kuruluş amacına hizmet ederek açılması gerektiğini söyledi. Bartholomeos, "Ayasofya'nın Tanrı'nın ibadetine açılması söz konusu ise mutlak surette Hıristiyan inancının ibadetine açılması gereklidir, zira kuruluş amacı, kilise olarak hizmet vermektir. Ayasofya'ya sahip çıkmaktayız, Ortodoks ve Helen dünyası olarak da bizim en kutsal değerlerimizdendir" dedi.

TEKVÜCUT OLURUZ

Agos gazetesinin haberine göre; İstanbul'u ziyaret eden turistlerin başta Ayasofya olmak üzere birçok önemli yeri ve anıtı gezmek fırsatını bulduklarını hatırlatan Bartholomeos, "Ancak son dönemde Türk kamuoyunun bir kesiminde Ayasofya'nın camiye çevrilmesi yönünde bir meyil gözlemleniyor. Kilise olarak biz buna karşı durmaktayız. Bizimle beraber böyle bir olasılık karşısında tüm Hıristiyan dünyası mezhep farkı tanımaksızın yekvücut olup tepkisini ortaya koyacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rum Patriği'nden Ayasofya uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN