Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemaat Halk Partisi

Giriş Tarihi: 10.3.2014
7 Şubat Barış Sürecini Bitirme Planı'nı ve 17 Aralık Siyasete Müdahale Planı'ndan sonra Cemaat ile AK Parti'nin yolları ayrılmış oldu. Bu olaylardan sonra dünyada ve Türkiye'deki cemaat imajı 180 derece değişti. 17 Aralık'ta siyasete müdahale ederek, siyaseti tıpkı 28 Şubat gibi, tıpkı 27 Nisan gibi dizayın etme çalışması sonrasında başarısızlıkla karşılanınca naif, barışçı, hizmet amaçlı, demokrat algı birden, siyasete müdahale, istihbarat, tele-kulak, uluslararası güçlerle Türkiye'de operasyon yapan, kendi ülkesinin bankasını zarara uğratmaktan hiç çekinmeyen bir algıya gelemsi şaşılacak bir durum değil tabi ki…

CEMAAT'İN KUTSAL YOLCULUĞU CHP'YE OY TOPLAMAK

Cemaat'in 17 Aralık'taki ilk amacı hükümeti düşürmekti, ikinci amacı hükümet düşmeyecekse, seçimlerden çok büyük bir yara ile çıkmasını sağlamaktı. Birinci amaçlarına ulaşamayan Cemaat, şimdi 30 Mart seçimlerinde hükümete çok büyük zarar vermeye çalışıyor. AK Parti'nin oylarının azalması için çalışıyorlar. Büyük bir şebeke gibi binlerce kişi dinlendi, dosyalandı. Bu dinlemelerin yıllardır Başbakan, bakanlar, milletvekilleri, iş dünyasına kadar herkes şebeke tarafından kayıt altına alınarak hergün servis ediliyor. Amaç hükümetin seçimlerde oyları azalsın. Cemaat için kutsal bir amaç olarak gösterilen bu yolda abiler, ablalar büyük bir gayretle seçimlerde AK Parti'ye oy verdirmemeye, CHP'ye veya MHP'ye oy toplamaya çalışıyorlar. Cemaat ile CHP'nin gizli ittifakı ontolojik olarak pek mümkün olmasa da, AK Parti karşıtlığı onları CHP'ye destek vermekte zorlamadı. Nur hareketin efsanevi lideri Bediüzzaman Said-i Kürdi'nin CHP tarafından hapislerde tutulması, kitaplarının yasaklanması, mezarının gizlenmesi gibi zulümlere Cemaat'in realist tavrı CHP'yi destekleme konusunda en azından üst yönetim açısından zorlanmadığı anlaşılıyor. Cemaat medyası, meslek grupları, imamları, okulları, eğitim kurumları ile CHP'ye destek çalışmaları yapıyorlar. Hatta cemaat okullarında öğrencilere AK Parti karşıtlığı propagandası yapılırken, oyların CHP'ye verilmesi gerektiği anlatılıyor. Hatta bir okulda öğrencinin birisi tarafından kaydedilen kayıtta; ''AK Parti'ye asla oy vermeyin. Şişli'de Sarıgül başörtüsüne karşı değildi, camilerde ibadet yapılabiliyor. CHP'ye oy verelim'' diyor.

Peki Cemaat'in Halk Partisi'ne oy vermesi seçim dengelerini nası etkiler? Cemaat'in desteğini alan Halk Partisi oyunu ne kadar arttırır? Görünen o ki Cemaat, Halk Parti'sini destekleme kararı alınca, Cemaat-CHP zımni ittifakı kamuoyunda duyulmaya başladığı süreden sonra CHP'nin oyu artmamış, aksine oylar ciddi oranda azalmış. Bu konuda Türkiye'nin saygın araştırma şirketlerinden olan KONDA'nın araştırmasına göre CHP'nin oyları Ocak ayına göre yüzde 7'ye yakın azalmış.

CEMAAT - HALK PARTİSİ İTTİFAKI OY KAYBETTİRDİ

2014 yılı Ocak ayında yüzde 28.5 olan CHP'nin oyları şubat ayında hızlı gerileyerek yüzde 21.8'e iniyor. Ocak ayında yüzde 47.7 olan AK Parti oyları Şubat ayında yüzde 49.4'e yükselmiş. MHP'de bir artış var. Ocak ayında yüzde 14.4 olan MHP oyları şubat ayında yüzde 15.8'e tırmanmış. Aynı tırmanış BDP'de de kendini gösteriyor. BDP, Ocak ayında yüzde 3.6'dan şubat ayında yüzde 8.3'e çıkıyor.

CHP oylarında ciddi düşüşün iki nedeni olabilir. Birincisi CHP geleneğinden gelmeyen aday sorunu, ikincisi Cemaat ittifakı. CHP, yıllarca partiden yolsuzluk nedeniyle kovduğu Mustafa Sarıgül'ü İstanbul'dan, MHP'nin gecen dönem adayı olan Mansur Yavaş'ı Ankara'dan, geçen dönem AK Parti Belediye Başkanı olan Lütfi Savaş Hatay'dan ve buna benzer bir çok aday sorunu yaşandı. Bu olayların toplamı Kemalist tabanda tepki ile karşılandı.

İkinci neden de bana göre Cemaat ile Halk Partisi arasındaki, ocak ayında pek netleşmeyen, şubat ayında çok net olarak görülen ittifaktır. CHP lideri bunu hiç gizlemeden bir dönem cemaat için ''…bunlar devletin içindeki çetedir'' söylemiş olsa da realist politika izlemekte sakınca görmedi. Ergenekon ve Balyoz davaları esnasında Halk Partisi'nin tabanı tutuklamalarda hükümetten ziyade cemaati hedefine almış ve yıllarca onun propagandasını yapmıştı. AK Parti karşıtlığı ve hatta Cemaat düşmanlığı ciddi anlamda o dönemde inşaa edilmişti.

CHP'DEN KAÇAN OYLAR MHP'YE GİDİYOR

AK Parti ile Cemaat'in siyaseti dizayn girişimi sonrası ayrışması sonrasında Cemaat-CHP ittifakı ulusalcı ve Kemalist tabanda önceleri sevinçle izlendi. Hatta bu kavganın devam etmesini istediler. Fakat Cemaat'in CHP ile ittifak içine girmesi geleneksel tabanı ciddi anlamda rahatsız ettiği kamuoyu araştırmalarında görülüyor. Buradan kaçan oylar MHP'nin işine yaramaya başladığı anlaşılıyor. Ulusalcı, laik, Kemalist oylar belirli kentlerde DSP'ye giderken genelde MHP'nin hanesine yazılmaya başladı. CHP'nin 2009 yılındaki oy oranını yakalaması bugünkü verilere göre oldukca zor gözüküyor.

MHP'nin son iki haftada Cemaat ile arasına mesafe koymaya başlaması bu oy akışından olsa gerek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemaat Halk Partisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN