Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parmak izi ile ilgili önemli karar

Giriş Tarihi: 11.3.2014 14:30

Enerji Bir-Sen tarafından TEİAŞ Genel Müdürlüğü'ne, mesaiye giriş çıkışta parmak izi uygulaması için açılan davada Ankara 2. İdare Mahkemesinin verdiği red kararı Danıştay tarafından yeniden değerlendirilmek üzere bozuldu.

Kamu görevlilerinin mesaiye giriş çıkışlarında parmak izi alınmak suretiyle takip yapılması uygulamasının "kişisel bilgilerin paylaşımı ve Anayasa teminatı" gerekçeleriyle enerji Bir-Sen tarafından yargıya taşınmıştı.

Ankara 2. İdare Mahkemesi verdiği kararda İdarenin bu uygulamasında mevcut yasalara ve Anayasaya aykırılık bulunmadığını tespit etmişti. Üst mahkemeye temyize götürülen dosya ile ilgili olarak Danıştay 5. Dairesi bozma kararı verdi ve dosyanın tekrar görüşülmek üzere Ankara 2. İdare Mahkemesine geri gönderdi.

Danıştay'ın verdiği kararla ilgili konuşan Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, kamuda çalışan memurların mesaiye giriş çıkışlarda parmak izi uygulamasının kişisel veri alınması olduğundan, kamusal alanda da olsa "özel hayatın gizliliği" ilkesini ihlal ettiğini, burada elde edilen bilgilerin korunması ile ilgili de herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığını belirtti. Konunun Danıştay 5. Dairesi tarafından dosyanın yeniden değerlendirilmesi için Yerel Mahkemeye gönderilmesi kararının emsal olması açısından önemli olduğunu belirten Tonbul, "Hali hazırda memurların mesaiye giriş çıkışlarını takip etmek için farklı uygulamalar yapılıyor. Bu uygulamalar konusunda bir an önce yasal düzenleme yapılması gerekmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parmak izi ile ilgili önemli karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN