Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gerekçeli karar için son 9 gün

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Ergenekon davasının gerekçeli kararını yazması için 9 günü kaldı. Heyet, bu sürede gerekçeyi yazmazsa haklarında disiplin yönünden de yaptırım uygulanacak

Giriş Tarihi: 13.3.2014
Özel Yetkili Mahkemeler'i kaldıran kanun, kaldırılan ağır ceza mahkemelerince verilip henüz gerekçesi yazılmamış hükümlerin gerekçelerinin, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç on beş gün içinde yazılmasını hükme bağladı. Ergenekon Davası'nda kararını 5 Ağustos 2013'te açıklayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 7 aydır gerekçeli kararını yazmadı. Yeni yasanın 6 Mart'ta yürürlüğe girmesiyle 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gerekçeli kararı yazması için 15 gün süre verildi. Mahkemenin, gerekçeli kararı yazmak için 9 günü kaldı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyeleri, 21 Mart'a kadar gerekçeyi yazmazsa haklarında HSYK'ca yürütülecek incelemenin yanı sıra disiplin yönünden de yaptırım uygulanacak.

KARAR YAZILIRSA NE OLACAK?

Yerel Mahkeme, gerekçeli kararını yazarak, Yargıtay'a gönderecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yapılacak incelemenin ardından hazırlanacak tebliğname, davaya bakacak Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne gönderilecek. Daire'de yapılacak incelemenin ardından duruşma günü verilecek. Anayasa Mahkemesi, eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ'un yaptığı bireysel başvuruda, yerel mahkeme gerekçeli kararı yazmadığı için Başbuğ'un kişi hak ve hürriyetlerinin ihlal edildiğine karar vermişti. Ergenekon davasının gerekçeli kararını 7 aydır yazmadıkları gerekçesiyle davanın sanıklarından Tuncay Özkan'ın avukatı Hüseyin Ersöz'ün yaptığı şikâyet de HSYK 3. Dairesi'nce ele alınmıştı. Daire, davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve üyeler Sedat Sami Haşıloğlu ve Hüsnü Çalmuk hakkında, "Ergenekon Davası gerekçeli kararını hala yazmadıkları" gerekçesiyle oy çokluğuyla inceleme kararı vermişti.

TAHLİYE SAYISI 48 OLDU

Ergenekon davasında; Kemal Aydın, Sevgi Erenerol, Fikri Karadağ, Mehmet Zekeriya Öztürk, Erhan Timuroğlu, Hasan Ataman Yıldırım, Semih Tufan Gülaltay, Mehmet Bedri Gültekin, Erkan Önsel ve Turan Önsel de tahliye edildi. Dün cezaevinden çıkan 10 sanıkla birlikte, tahliye olanların sayısı da 48'e yükseldi. Emekli yüzbaşı Hasan Ataman Yıldırım, İşçi Partisi yöneticileri Mehmet Bedri Gültekin, Erkan Önsel, Turan Özlü, Semih Tufan Gülaltay'ın tahliye kararları, bir üst mahkemeye yaptıkları itiraz üzerine alındı.

CEZAEVİNDEN ÇIKAMAYACAK
Emekli albay Karadağ, Balyoz davasında da 16 yıl hapis cezasına mahkûm olduğu için cezaevinden serbest bırakılmayacak. Ergenekon davasında aldığı hapis cezası nedeniyle hakkında yakalama kararı bulunan avukat Levent Temiz'in, yakalama kararının kaldırılması için yaptığı itiraz da reddedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerekçeli karar için son 9 gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN