Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemaat ablasından canlı yayında itiraflar

A Haber'in ilk kez ekranlara getirdiği cemaatten ayrılan ablaların itirafları gündeme adeta bomba gibi düştü.

Giriş Tarihi: 14.3.2014 15:40 Güncelleme Tarihi: 14.3.2014 15:40
A Haber'de Can Okanar'ın sunduğu Ajans'a Erzurum'dan konuk olan M.Ş Cemaat'te AK Parti'ye karşı yapılan kara propagandayı anlattı. Cemaat evlerinde siyasi propagandalar yapıldığını dile getiren M.Ş., evlerden çıkmak isteyenlerin ise aileleriyle konuşularak ikna edilmeye çalışıldığını ifade etti. Özellikle Gezi olayları ve 17 Aralık'tan sonra Gülen'in videolarının izletildiğini de söyleyen M.Ş. aynı dönemde sesimiz duyulsun, sesimiz yükselsin denilerek öğrencilere sosyal medya hesapları açtırıldığını da sözlerine ekledi .

6-7 yıl cemaat evlerinde kaldığını dile getiren M.Ş . şöyle konuştu;

DİNİ EĞİTİM ADI ALTINDA SİYASET EMPOZE EDİLİYOR

"Cemaat evinde kalan insanları öncelikle yetiştirmeye başlıyorlar. Gülen hakkında bilgilendirip, kitaplar okutuyorlar. Sonrasında yetişen öğrencileri dershane ve yurtlardaki öğrencilerle ilgilenmeye gönderiyorlar. Dershane ve yurtlarda Fethullah Gülen Hocaefendi hakkında bilgiler veriliyor. Bilgilendirmelerin devamında siyasi konular açılıyor. Örneğin dershanelerdeki veli toplantılarında siyasi konular konuşuluyor. Öğrenciler evlere çağrılınca dini eğitim adı altında, bazı şeyler empoze ediliyor. AK Parti'ye oy vermeyelim, AK Parti gelirse din elden gider, dinimizi korumamız lazım, AK Parti'ye oy vermeyelim de hangi partiye oy verirsek verelim şeklinde konuşmalar oluyor."

FETHULLAH GÜLEN NEDEN AMERİKA'DA DİYE YILARDIR SORUYORUZ

"Fethullah Gülen ile ilgili çok iyi bir hocadır, hocamızı sevelim, koruyalım, kitaplarını okuyalım, kitaplarını hatmedelim gibi konuşmalar yapılıyor. Fethullah Gülen'in neden Amerika diye sorduğumuzda bize; orada kalması gerektiği söyleniyor. Yıllardır soruyoruz. İşlerini oradan takip ediyor, orada olması lazım, Türk okullarının oradan yürütülmesi lazım" gibi cevaplar alıyoruz."

CEMAAT EVLERİNDEN AYRILMAK İSTEYENLERİN AİLELERİYLE KONUŞULUYOR

"Eğer evlerden ayrılırsanız dini açıdan açıklık yaşarsınız, dini açıdan yalnız kalırsınız şeklinde açıklamalar yapılıyor. Olaya din yönünden giriliyor. Ben evlerden çıkacağımız söylediğimde ailenle konuşalım teklifinde bulunuldu ama ben kabul etmedim."

"TWEET ATALIM SESİMİZ DUYULSUN"

Gezi olaylarından sonra, 17 Aralık'tan sonra dershanelerde Fethullah Gülen'in videoları izletilmeye başlandı. Öğrencilere tweetler attırılmaya başlandı , öğrencilere gereksiz adresler açtırıldı, tweet atalım sesimiz yükselsin denilmeye başlandı. Beddua olayında da öğrencilere videolar izletildi, hocamız bu şekilde bir tabir kullanmamıştır, tamamıyla çarpıtılmış şeklinde ifadeler kullandılar.

SİYASİ KONUŞMALAR BAŞLAYINCA EVLERDEN ÇIKMAMIZ GEREKTİĞİ ANLADIK

Siyasi konuşmalar başlayınca, kapı kapı gezelim oya toplayalım, cemaatimiz kazansın, dinimiz kazansın denildiği an evden çıkmamız gerektiğini anladık. Sonuçta biz din için ve dini bir eğitim almak için oraya girdik. Ancak iş siyasete çevrilince ilişkimizi tamamıyla kesmek zorunda kaldık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemaat ablasından canlı yayında itiraflar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN