Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşecek dershaneye 25 yıl bedelsiz arazi

Giriş Tarihi: 14.3.2014
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun Resmi Gazete'de yayımlandı ve dershaneler de resmen tarih oldu. 2015 Eylül'üne kadar faaliyetlerini sürdürecek olan dersaneler, 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar dönüşümlerini tamamlamak zorunda. Okula dönüşecek dershaneler için bedelsiz olarak en fazla 25 yıl süreli irtifak hakkı verilecek. İşte yeni Kanun'un getirdiği değişiklikler:
Özel Öğretim Kurumları Kanunu'ndan "dershane" tanımı çıkarıldı. Böylece ortaöğretim ve yükseköğretime giriş sınavlarına veya derslere hazırlık niteliğinde kurs açılması imkansızlaştı.
Öğrenci etüt eğitim merkezleri, 12 yaş ve altındaki öğrencilere yönelik faaliyet gösterecek şekilde yeniden düzenlenecek.
Özel okullardaki öğrencilere de destek verilebilecek. Destekten özel okul öncesi eğitim kurumlarından eğitim alanlar da 48-66 ay arasında olmak şartıyla en fazla bir eğitim yılı süresince yararlandırılabilecek.
Dershane öğretmenlerinin kadroya alınmasındaki 6 yıllık sigortalılık süresinin 1 Temmuz 2015 olan üst sınırı 1 Ocak 2014'e çekildi. Bu öğretmenler KPSS şartı olmadan sözlü sınavla MEB kadrosuna geçebilecek.
Talim ve Terbiye Kurulu, bakanlığın bilimsel danışma ve inceleme organı olarak düzenlenecek. Yasayla görevleri sona eren Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı ve üyesi, müsteşar yardımcısı, genel müdür, strateji geliştirme başkanı kadrolarında bulunanlar, bakanlık müşavirliği kadrolarına atanacak.
Yurtdışında eğitim alacak öğrencilerin seçimi, yazılı ve sözlü sınav şeklinde olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşecek dershaneye 25 yıl bedelsiz arazi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN