Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB 'paralel yapıyı' yavaş yavaş anlıyor

AB Bakanı Çavuşoğlu, AB yetkililerinin paralel yapıyla ilgili ayrıntılı sorular sormaya başladığını belirterek "Biz neyle mücadele ettiğimizi samimice anlatıyoruz. Yavaş yavaş anlıyorlar" dedi

Giriş Tarihi: 16.3.2014
AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB yetkililerinin Türkiye'de paralel yapı gerçeğini yavaş yavaş anlamaya başladığını söyledi, "Önceden direkt başka şeyler soruluyordu şimdi AB paralel yapı ile ilgili detaylı soru soruyor. Mesela 'Nasıl oldu, nasıl sızdılar? HSYK'yı nasıl ele geçirdiler?" diye soruyorlar. Ben de anlatıyorum" dedi. Seçim bölgesi Antalya'da SABAH'a konuşan Mevlüt Çavuşoğlu şu mesajları verdi:
AÇIKÇA ANLATIYORUZ: Paralel yapı AB ile tüm görüşmelerde gündeme geldi. Biz neyle mücadele ettiğimizi samimi şekilde anlatıyoruz. AB'ye de açıkça 'Bir taraftan yürütme yargı ile inisiyatif almasın ama bir cemaat veya yargı içinde başka grup yargıyı kontrol etsin diyorsunuz. Bunu söylüyorsanız yazılı söyleyin kabul edelim' diyoruz.
CEMAATE SERBEST: Devlet yapsa kıyamet kopuyor, illegal örgüt yapınca ses yok. Nedim Şener ve Ahmet Şık içeri alındığında kıyamet koptu. Şimdi onlar 'Bizi cemaat attı' diyor ama onlara eleştiri yok.
ÖRNEK GÖSTEREMEDİLER: HSYK düzenlemesinde 'Almanya, Fransa, Danimarka ile karşılaştıralım. Varsa bir farklılık ben kanunu düzeltme için hükümetimizi ikna edeceğim' dedim. Bir şey diyemediler. Bir defasında Füle 'Benim için diğer ülkeler önemli değil. Sadece Türkiye' dedi. O zaman standart koyun.
SORMAYA BAŞLADILAR: Ancak yavaş yavaş anlıyorlar. Önceden direkt başka şeyler soruluyordu. Şimdi AB paralel yapı ile ilgili detaylı soru soruyor. 'Nasıl oldu, nasıl sızdılar? HSYK'yı nasıl ele geçirdiler?' diye soruyorlar. Ben de anlatıyorum.

'KONTROLÜ İSTEDİKLERİNİ BİLMİYORDUK'
AB Bakanı Çavuşoğlu, AB yetkililerinin kendilerine "Daha önce neden göz yumdunuz" diye sorduğunu belirterek şunları söyledi: "Biz daha önceden askere karşı sivil demokrasi için liberallerle herkesle beraber olduk. İttifak yaptık. 28 Şubat'ın sorgulanması için ister istemez yaptık. Biz bilmiyorduk ki bunların 'Çetelerden ülke temizlensin ama kontrolü biz ele alalım' niyetleri olduğunu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB 'paralel yapıyı' yavaş yavaş anlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN