Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlar Davutoğlu ve Eker, Şanlıurfa'da

Giriş Tarihi: 16.3.2014 21:36
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Halepçe'ye beraber ağıt yakanlar ile Çanakkale'de şehit düşenlere beraber Fatih'a okuyanları bundan sonra hiç kimse birbirinden ayıramaz" dedi.

Davutoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile katıldığı TRT 6'nın yeni dizisi "Bayê Felekê"nin galasındaki konuşmasına, katılımcılara Kürtçe ve Zazaca "iyi akşamlar" diyerek başladı.

Türk, Arap, Kürt ve diğer birçok milletten insanın geçmişte Türkiye'nin bağımsızlığı için kan döktüğünü belirten Davutoğlu, dizide de benzer birlikteliğin anlatılmaya çalışıldığını söyledi.

Davutoğlu, bölgedeki halkların tarih boyunca ortak acılar ve sevinçler paylaştığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Halepçe'ye beraber ağıt yakanlar ile Çanakkale'de şehit düşenlere beraber Fatih'a okuyanları bundan sonra hiç kimse birbirinden ayıramaz. Aslında bu filmin arkasında bu topraklara nüfuz eden bir başka aşkın izleri var. Bizleri bir dizi şeklinde bugüne yansıtan TRT ekibine teşekkür ediyorum. Her dil güzel, biraz önce size Zazaca ve Kürtçe iyi akşamlar demiş isem bu dili ve dileği, ister Türkçe ister Kürtçe ister Arapça ifade edeyim bu muhabbet dilidir. Bu nasıl dile getirilirse getirilsin hepsi aslında muhabbete çağırır. Ama aynı dilleri, nefret ve öfke için kulanırsanız o hangi dil olursa olsun zararlıdır ve bizden uzaktır."

"TÜRKİYE'DE KÜRTÇE DAHA İYİ ÖĞRENİLİYOR"

Bakan Mehdi Eker de konuşmasının başında Kürtçe olarak bölgenin tarihi ve geçmişteki farklı ırklardaki kardeşlik bağlarından bahsetti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm sürecini başlattığını hatırlatan Eker, sürecin çok önemli olduğununun herkesçe iyi bilinmesi gerektiğini aktardı.

Eker, TRT6'nın önemli bir görevi üstlendiğini vurgulayarak, "Türkiye'de milyonlarca insan annelerinden öğrendiği dili konuşamıyor, dillerine kilit vurulmuştu. Milyonlarca insan istedikleri gibi istedikleri lisanda çocuklarına isim veremiyordu. Bunu ne aklımız ne vicdanımız ne de medeniyetimiz asla kabul etmez. O nedenle sayın Başbakanımızın direktifi ve talimatı ile TRT bir kanal açtı. Bu kanal bugün, Türkiye'de yayın yapan kanallar içerisinde en liberal olanıdır" diye konuştu.

Kürtçe'nin son yıllardaki kullanım alanlarına dikkat çeken Eker, şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin Kürtçe konuşan vatandaşları olarak sayın Başbakanımıza şükran borçluyuz, bunu gönülden söylüyorum. İnanıyorum ki Türkiye'de benim gibi anadili Kürtçe olanların önemli bir kısmı, Kürtçe'yi unutmak üzere olanlar, Kürtçe'yi ana dilini kullanamayacak hale gelmiş olan insanlar bu kanal ve bu adımlar ile Türkiye'de Kürtçe daha iyi öğreniliyor. Bu işte barışı tesis etmek, huzurun temellerini atmaktır. Bunun sürekli hale gelmesi ve kalıcı barışa dönüşmesi çok önemlidir."

Bakanlar Eker ve Davutoğlu, daha sonra AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar'ın evini ziyaret etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlar Davutoğlu ve Eker, Şanlıurfa'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN