Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İnternete sansür yok'

BTK Başkanı Acarer "İnternete sansür" eleştirilerini yanıtladı: Kanun 'kişilik hakları ihlali' ve 'özel hayatın gizliliğinin ihlali' gibi iki önemli konuda hızlı ve sonuç alınabilir çözümler getirdi

Giriş Tarihi: 17.3.2014
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "İnternete sansür geliyor" eleştirilerine, "Yeni yasa ile kişilik hakları korunacak" karşılığını verdi. Kanuna yapılan eleştirilerde hep TİB'in ön plana çıktığını belirten Acarer, "TİB'in yetkisi ve sorumluluğu aslında çok az. TİB uygulamada çok az şey yapıyor, ne yapacaksa vatandaş yapacak" dedi. Kanunun yürürlüğe girmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne yasal olarak tanınan sürenin 3 ay olduğunu söyleyen Acarer, engelleme uygulamasının 19 Mayıs'ta başlayacağını kaydetti. İnternette yapılacak olan yeni düzenlemenin bir sansür olmadığını, kişilik hakları ve özel hayatın gizliliğinin ihlalinin engelleneceğini belirten Acarer, "Artık internet siteleri kapatılmayacak, sadece ilgili içerik engellenecek" dedi.

'SANSÜR İDDİALARI YERSİZ'
Yeni internet yasasının 17 Aralık tarihinden sonra alelacele getirildiği iddialarını yalanlayan Acarer vatandaş internette kendisiyle ilgili yanlış, haksız, iftira niteliği taşıyan içeriği Sulh Ceza Mahkemesi'ne şikayet edebileceğini söyleyen Acarer, "Mahkeme vatandaşın haklı olup olmadığı ile ilgili kararını 24 saat içinde vermek zorunda. Eğer mahkemede çıkan karar vatandaşı haklı buluyorsa bu karar mahkeme tarafından Erişim Sağlayıcılar Birliğine gönderecek. Erişim Sağlayıcıları Birliği de mahkeme kararını sorgusuz uygulayacak" dedi. Kişilik hakları ihlalinin böylece önüne geçileceğini söyleyen Acarer, özel hayatın gizliliği konusunda da inisiyatifin kullanıcılarda olacağını söyledi. Uygunsuz içerikte kendisinin hedef alındığını ıspatlayan vatandaşların direkt olarak Erişim Sağlayıcılar Birliğine başvuracağını söyleyen Acarer, "Başvurduktan sonra haklı bulunursa 24 saat içinde mahkemeye gidip bu kararı onaylatması gerekiyor. Onaylattıktan sonra site değil yalnızca sitenin içinde bulunan o görüntü, video engellenecek" dedi.

'AİHM KARARLARINA UYGUN'
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye'yi eleştirmesi konusuna da değinen Acarer, düzenlemeyi aslında AİHM'nin istediğini söyleyerek, Atatürkle ilgili bir içerik nediniyle tüm sitesi erişime kapatılan Ahmet Yıldırım'ın AİHM'ye yaptığı başvuruyu örnek gösterdi. AİHM'nin verilen kararı 'ölçüsüzlük' olarak değerlendirdiği söyleyen Acarer, "URL bazında engelleme ile aslında bu düzeltilmeye çalışacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İnternete sansür yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN