Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AİHM: İmralı'daki tutukluluk koşulları iyi

AİHM, Öcalan'ın tutukluluk koşulları için "İyi" derken, sıkı güvenlik önlemlerini makul buldu. Mahkeme, tahliye imkanı olmayan müebbet hapis cezasını ise insan haklarına aykırı buldu

Giriş Tarihi: 19.3.2014
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İmralı cezaevindeki terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın koşullarıyla ilgili olarak avukatlarının 2003, 2004, 2006 ve 2007 yıllarında yaptığı başvurularla ilgili kararını dün verdi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) tutukluluk koşullarıyla ilgili 3'üncü maddesinden yapılan şikâyeti inceleyen AİHM, Öcalan'ın tutukluluk koşulları ile ilgili olarak 17 Kasım 2009'a kadar ihlal olduğuna 3'e karşı 4 oyla hükmetti. AİHM, 1'e karşı 6 oyla ise Öcalan'ın bu tarihten sonraki koşullarında bir ihlal olmadığına hükmetti. AİHM, yine AİHS'nin şartlı tahliye imkânı olmadan ömür boyu hapis cezasıyla ilgili şikâyetten yapılan başvuruyu ise "insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele" olarak değerlendirip oybirliği ile kabul etti. AİHM, AİHS'nin özel ve aile yaşamına saygı ile ilgili 8. maddesinin Türkiye tarafından ihlal edilmediğine hükmetti. Bu karar, 3'e karşı 4 oyla alındı. Mahkeme yine AİHS'nin "kanunsuz suç olmaz" ilkesi ile ilgili 7'nci maddenin ihlal edildiği şikâyetiyle yapılan başvuruyu oybirliği ile reddetti.

'TAZMİNATA GEREK YOK'
AİHM, Öcalan'ın avukatları talepte bulunmadığı maddi tazminata gerek görmedi. AİHM, bununla birlikte, mahkeme masrafları olarak 25 bin euro ödenmesine hükmetti. Strasbourg mahkemesi gerekçeli kararında, Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren İşkence ve Kötü Muamele Önleme Komitesi'nin İmralı adasına yaptığı ziyaretlere ve daha sonra yayımladığı raporlara dikkati çekerek, tutukluluk koşullarıyla ilgili görülün eksikliklerin daha sonra Türk yetkililer tarafından düzeltildiğine dikkati çekti.

BOZDAĞ: KARARI BÜYÜK DAİRE'YE GÖTÜRECEĞİZ
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, karara ilişkin, "Bu yeniden yargılama anlamına gelmez. Türkiye daha önce bu defteri kapattı. Kararı Büyük Daire'ye de götüreceğiz" dedi. İdam cezasının kaldırılmasının, şartlı tahliye hakkı vermeyeceğini kaydeden Bozdağ, "İdam cezası infaz edilene kadar Meclis'te bekler, şartlı tahliyeden yararlanmaz. AİHM bu konuda ihlal olmadığını ifade etmiş. Mevzuat değişikliğine gerek yok" dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise kararla ilgili uzmanların detaylı çalışması gerektiğini kaydetti.

'KALICI BARIŞ İÇİN ÖNEMLİ'
BDP'nin hukukçu milletvekili Bengi Yıldız ise kararla ilgili şu yorumu yaptı: "Bizim hukukumuzda da pratikte şartlı salıverme var. İster müebbet ister diğer hükümlüler şartlı salıverilir. Ağırlaştırılmış müebbette bir istisna uygulanıyor. AİHM bunun ihlal olduğuna hüküm verdi. Eşitlik ilkesine aykırılık da vardır tahminim. Şartlı salıverme de ihlal olduğu ortaya konuyor. Bizim açımızdan ciddi bir kolaylık. Siyasetin elini güçlendiren bir karar. İktidar bunu yapmaya kalksa muhalefet yapılırdı. Barış sürecine de katkı olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AİHM: İmralı'daki tutukluluk koşulları iyi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN