Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bizi soruşturun'

Dört eski bakanla ilgili dokunulmazlık fezlekeleri için Meclis'te genel görüşme açılması yönündeki CHP önergesi reddedildi. AK Parti Meclis'te komisyon kurulmasını isterken, suçlanan bakanlar TBMM 'ye dilekçe ile başvurdu: Bizi soruşturun

4 eski bakan hakkındaki fezlekeler için olağanüstü toplanan Meclis, Genel Görüşme açılmasını reddetti. Fezlekelerin üst yazısı okunurken, ekler kurulacak Soruşturma Komisyonu'na bırakıldı. 4 eski bakan ve AK Parti'den ise soruşturma komisyonu kontratağı geldi. CHP'nin 110 imzayı bularak yaptığı çağrı üzerine toplanan Genel Kurul'da uzun süre tartışmalar yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Meclis Başkanvekili Sadık Yakut'un içtüzüğe aykırı işlem yaptığını savundu. BDP'li Hasip Kaplan ise kendilerinin 945 dokunulmazlık fezlekesi olduğunu ve hepsinin Genel Kurul'da okunduğunu hatırlattı. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "Bu fezlekelerin eski dosyalarda yer alan bilgilerin şu veya bu amaçla, bir şekilde üstünün örtülmesi amacıyla böyle bir durumun ortaya çıkması söz konusu değil. Bu bilgiler zaten tüm Türkiye'ye servis edilmiş durumda" karşılığını verdi. Canikli, "Bakanlarımızın kendileriyle ilgili soruşturma komisyonu kurulması ve sonuna kadar gidilmesiyle ilgili AK Partili arkadaşlarımız imza topluyor. İleriki günlerde Meclis Başkanlığına verilecek. Soruşturma komisyonu kurulduğunda, üye arkadaşlarımız bu bilgilerin tamamına ulaşacaklardır" dedi. Meclis Başkanvekili Yakut ise "Mevcut dosya savcılıktan gelen ilk örnek. Savcılık soruşturması sürüyor. TBMM de bu yeni duruma göre tezkereler yazdı" dedi. Hikmet Sami Türk, Sabih Kanadoğlu gibi hukukçuların görüşlerinden örnekler veren Yakut, muhalefetin ısrarı üzerine eski bakanlara ait fezlekelerin üst yazılarını okudu. Genel Kurul'da tansiyonun yükselmesi üzerine oturuma 40 dakika ara verildi. Ara sonrası usul tartışması yapıldı. AK Partili Canikli, "TBMM'ye gönderilirken bu soruşturma henüz bitmemiş. Ceza Muhakemesi Kanunu 157'ye göre bu bilgiler açıklanamaz, kimseye verilemez. Buna rağmen biz hodri meydan diyoruz. Bu 4 bakan da TBMM'ye soruşturma komisyonu açılması için kendileri başvurmuşlar. Komisyon üyeleri her türlü gizli bilgiye ulaşabilirler" dedi. MHP'li Oktay Vural, kendisi konuşurken Meclis TV yayının sesinin kesildiğini ileri sürdü. Daha sonra CHP'nin genel görüşme talebi görüşüldü. Yapılan oylamanın ardından genel görüşme açılması reddedildi. CHP, Meclis Genel Kurulu'nda 4 eski bakan hakkındaki fezlekelerle ilgili genel görüşme açılması önergesinin reddedilmesinin ardından beklenen soruşturma önergelerini Meclis Başkanlığı'na verdi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 4 eski bakanla ilgili soruşturma komisyonu kurulabilmesi için Meclis'e önergeyi bugün vereceklerini söyledi. Bu arada AK Parti'nin grup önerisiyle TBMM'nin 26 Mart'ta sona erecek tatil süresi 8 Nisan'a uzatıldı.

MECLİS SORUŞTURMASI NASIL İŞLİYOR?
Anayasanın 100. maddesine göre; Başbakan veya bakanlar hakkında, TBMM üye tamsayısının en az onda birinin (55) vereceği önerge ile soruşturma açılması istenebiliyor. Meclis, bu istemi en geç bir ay içinde görüşerek gizli oyla karara bağlıyor. Soruşturma kararı verilirse, Meclis'teki siyasi partilerin, güçleri oranında komisyona verebilecekleri üye sayısının üç katı olarak gösterecekleri adaylar arasından her parti için ayrı ayrı ad çekme suretiyle kurulacak 15 kişilik bir komisyon tarafından soruşturma yapılıyor. Komisyon, raporunu 2 ayda Meclis'e sunuyor. Buna 2 ay ek süre verilebiliyor. Rapor TBMM Başkanlığı'na sunulduktan sonraki 10 gün içinde dağıtılıyor. Sonraki 10 gün içinde ise görüşülüyor. Yüce Divan'a sevk kararı, ancak üye tamsayısının salt çoğunluğunun gizli oyuyla alınıyor.

4 ESKİ BAKANDAN DİLEKÇE
Genel Kurul dün açılırken sürpriz bir gelişme yaşandı. Eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar haklarında meclis soruşturması açılması için Meclis Başkanlığı'na dilekçe verdi. AK Parti de 4 eski bakan hakkında meclis soruşturması sürecini başlatacak önerge verme kararı aldı. 4 Bakan Meclis Başkanlığı'na verdikleri dilekçede, şu ifadeye yer verdi: "17 Aralık 2013'ten itibaren yasadışı yollarla elde edilmiş veya gizlilik çerçevesinde yürütülen bir soruşturmaya ait olduğu iddia edilen bir kısım bilgilerin, yine yasalara aykırı olarak TBMM Genel Kurulu'nda ve dolayısıyla bir kısım medya organlarınca kasıtlı biçimde speküle edilerek Anayasa ile güvence altına alınan kişisel onurumuzu rencide etmeye yönelik bir ağır karalama kampanyası yürütülmektedir. Hakkımızdaki iddiaların TBMM tarafından kurulacak bir soruşturma komisyonu marifetiyle soruşturularak gerçeklerin ortaya çıkarılması amacıyla Anayasa'nın 100. ve TBMM İçtüzüğü'nün 107. maddesi uyarınca Meclis Soruşturması açılması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim."

BOZDAĞ: 3 AY GEÇTİ, NEDEN ÖNERGE VERMEDİNİZ?
Hükümet adına konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bakanlarla ilgili hususlarda Meclis'i harekete geçirmenin savcıların değil, parlamentonun görevi olduğunu belirterek, "CHP 55 imzayla önergeyi verebilirdi. Tartışmalar 17 Aralık'ta gündeme geldi. 3 ayı geçti, neden bu güne kadar vermediniz?" dedi. Bozdağ, soruşturma komisyonu istekleriyle ilgili ise, "Derdimiz gerçeğin ortaya çıkması, 30 Mart'ın seçim değirmenine su taşımak değil" dedi.

'GEREKENİ YAPMIŞLAR'
Genel Kurul'daki oturuma katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise AK Parti'nin komisyon girişimine ilişkin, "Olması gerekeni yapmışlar. Doğru yapmışlar. Ama geç kaldıklarını biliyoruz. Keşke 17 Aralık'ta böyle bir talepte bulunsalardı çok daha şık olurdu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bizi soruşturun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN