Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ergenekon iddianamesi için süre doluyor

Gazeteci Müyesser Yıldız, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne iddia konusu Ergenekon örgütüyle ilgili davaya ilişkin gerekçeli kararı yazması için tanına sürenin yarın sona ereceğini belirterek, "15 günlük süre yarın sona eriyor. Ancak gerekçeli kararın tamamlanması imk'nsız gibi gözüküyor" dedi.

Giriş Tarihi: 20.3.2014 14:01 Güncelleme Tarihi: 20.3.2014 14:05
Gazeteci Yıldız, konuya ilişkin görüşünü açıklarken, Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi 7 ay geçtiği halde gerekçeli kararı yazmayınca, kanunun değiştirildiğini ve gerekçeli kararın 15 günde yazılması zorunluluğu getirildiğini hatırlattı.

İDDİANAMESİ MİLYONLARCA, GEREKÇELİ KARARI 10 BİN SAYFA

13. Ağır Ceza Mahkemesi için 15 günlük sürenin yarın sona anlatan Müyesser Yıldız, "Ancak gerekçeli kararın tamamlanması imk'nsız gibi gözüküyor. Zira şu ana kadar gerekçeli kararın 7 bin sayfası tamamlandı. Daha 3 bin sayfa yazmayı planlayan mahkeme, HSYK'dan ek süre istedi, ama "hayır' cevabı aldı. Ergenekon iddianamesi ekleriyle birlikte milyonlarca sayfaydı. Görülen o ki, 10 bin sayfalık gerekçeli kararla da bu davada yeni bir rekor kırılacak" dedi.

Yıldız'ın aktardığı bazı iddialara göre Ergenekon Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese geçen hafta HSYK 1. Dairesini arayarak, gerekçeli kararı tamamlamalarının imkansız olduğunu, çalışmaların 1.5-2 ay daha süreceğini belirterek, ek süre talebinde bulundu. Ancak HSYK, "Süre verme imk'n ve yetkimiz yok. Önünüzde 9 gün var, toparlayın, tamamlayın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon iddianamesi için süre doluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN