Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Dünyaya da mesaj vereceğiz"

Giriş Tarihi: 21.3.2014 16:14

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidarın milletten alınıp seçkinlerin devredilmesine göz yummadıklarını belirterek 'Kasetlere, montajlara, dublajlara boyun eğmedik. Bizi buraya siz getirdiniz millet getirdi. Millet bize ne zaman git derse gideriz. Millet kal dediği müddetçe milletin emanetini hiç kimseye teslim etmeyiz. Hele hele bu emaneti Pensilvanya'dan Türkiye'yi karıştırmaya çalışanların fitnelerine, tuzaklarına asla teslim etmeyiz' dedi.

Artvin Mitingi sonrasında helikopterle Rize'ye gelen Erdoğan, Rize Limanı'na helikopterin inmesinin ardından önce Rize Valiliği'ni ziyaret etti. Burada Vali Nurullah Çakır'dan kısa bir brifing alan Erdoğan ardından Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan binlerce Rizeli'ye hitap etti. Erdoğan, konuşmasına 'Ana ocağım, baba ocağım Rize. Seni bugün bir kez daha hasretle ve muhabbetle selamlıyorum. Rizeli uşaklar sizleri selamlıyorum. Rizeli hanım kardeşlerim sizleri selamlıyorum. Yeşil ormanların, Mavi Karadeniz'in, Atmaca'nın, çayın şehri Rize seni aşkla sevda ile selamlıyorum' diye başladı.

"RİZELİ ZÜLFÜNE BAĞLA BENİ, ÖLÜRSEM HASRETTEN OTURDA AĞLA BENİ"

Rize'ye en son 24 Ağustos'ta geldiğini ve toplu açılış törenine katıldığını ifade eden Erdoğan, '7 ay geçti. Özledik be. Ana ocağını, baba ocağını özledik. Rizeli kardeşlerimi özledik. Bu sevdaya şu coşkuya bak. 30 Mart'ın rengi belli oldu Rize'de. 81 güzel var amma içlerinde Rize'nin yeri bambaşka. Biraz önce Artvin'deydim. Maşallah Artvin de gümbür gümbür geliyor. Rizeli, Rizeli zülfüne bağlı beni, ölürsem hasretten, oturda ağla beni. Rabbim muhabetimizi devam ettirsin. Birliğimizi kardeşliğimiz muhafaza etsin' ifadelerini kullandı.

11 yıl boyunca Türkiye'de başbakanlık yaptığını ifade eden Erdoğan, yaptıkları ile Türkiye'nin yüzünü ağarttıklarını belirtti. Tüm dünya mazlumlarına el uzattıklarını ifade eden Erdoğan 'Atmaca gibi atak olacaksın, Kaçkar kadar cesur olacaksın, Karadeniz kadar kucaklayıcı olacaksın fırtına deresi gibi çağlayacaksın. Bereketli çay bahçeleri gibi almadan veren el olacaksın. Biz bunu öğrendik nerden Rize'den. Rizeli gibi mert Rizeli gibi cesur olmayı öğrendik. 77 milyona hep bir nazarla baktık. 77 milyonu kardeş gördük. 81 vilayetin arasında 7 coğrafi bölgenin arasında ayrımcılık yapmadık' diye konuştu.

'Bayrak reklamını nasıl buldunuz ?' diye soran Erdoğan 'Bayrak sevdası budur. Bayrak aşkı budur. Bayrak heyecanı budur. CHP kalkmış bizimle yarışa giriyor. Kılıçdaroğlu sen git yat ya' dedi.

'BU NASIL İNZİVAYA ÇEKİLME'

İktidarın milletten alınıp seçkinlerin devredilmesine göz yummadıklarını belirten Erdoğan şunları söyledi:

'Kasetlere, montajlara, dublajlara boyun eğmedik. Bizi buraya siz getirdiniz millet getirdi. Millet bize ne zaman git derse gideriz. Millet kal dediği müddetçe milletin emanetini hiç kimseye teslim etmeyiz. Hele hele bu emaneti Pensilvanya'dan Türkiye'yi karıştırmaya çalışanların fitnelerine, tuzaklarına asla teslim etmeyiz. Soruyorlar; Pensilvanya'da inzivaya çekilmiş, hayırdır Türkiye'de inzivaya çekilecek yer yok muydu? Pensilvanya'dan başka yer yok muydu? Konya'da çekilseydin ya. İstanbul'da, Ankara'da, Rize'de de sana yer verirdik. Burada da yer verirdik. Mekke ne güne kalmış Medine ne güne kalmış. Oralarda inzivaya çekilseydin? Çiftlikte inzivaya çekiliyor. Sporla ilgileniyor, siyasetle ilgileniyor, magazinle ilgileniyor. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na hain diyebiliyor. Türkiye Cumhurbaşkanını, meclis başkanı ve bakanlarını rahatlıkla dinliyor. Yanında 30 yıl bulunan güya öğrencilerini dinliyor. Müslüman müslümanı dinleyebilir mi ? gözetleyebilir mi ? Bunlarda şantajcılık var, yeri geldiğinde bunu kullanıyorlar. Her numara var bunlarda. 35 yıl buna çalıştılar. Bir yandan inziyava çekildim diyor bir yandan sabah akşam telefon dinliyor. İnzivaya çekildim diyor insanların yatak odalarına kadar girmeye çalışıyor. 'Tek ceketim var' diyor içine paralar sığıyor, ananaslar sığıyor, rafineriler sığıyor.'

'İŞİNE GELİNCE SUSTU, İŞİNE GELİNCE KONUŞTU'

Başbakan Erdoğan, son günlerde yayınlanan röportajlara da vurgu yaparak ' 'Herkes konuştu, o sustu' diyorlar, 'o konuşacak' diyorlar. İşine gelince hep sustu, işine gelince hep konuştu. Filistinli çocuklar ölürken sustu, Gazze'ye bombalar yağarken sustu. Suriye'de 160 bin kardeşimiz öldürülürken sustu. Kahire'de masum insanlar ölürken, Esmamız şehit edilirken sustu. Mavi Marmara'da 9 şehidimiz varken sustu. Bangladeş yanarken sustu, Myanmar'da masumlar cayır cayır yanarken sustu. İmam Hatipler kapatılırken sustu. Üniversitelerde kızlarımızın başörtüleri açılırken yine sustu, hatta fetva verdi; 'füruattandır' dedi, 'başınızı açabilirsiniz' dedi. Kılaçdaroğlu ile Bahçeli ile BDP ile haşr olunacaksın. Hakkını yemeyelim arada bir konuştu. 12 Eylül'de darbecilere yağ yaktı. 28 Şubat'ta darbecilere ödül verdi. Merhum Erbakan için 'beceremediniz artık çekilin' dedi. Mavi Marmara şehitleri için 'otoriteden izin almalıydılar' dedi. Senin şuradaki şirketlerin neden otoriteden izin almıyor. Daha anlatacaklarım var ama gerisini Erzurum'a bakıyorum. Kendi memleketi olan Erzurum'da inşallah bunu kardeşlerimize anlatacağım' diye konuştu.

Erdoğan, partilerden gelen 'parti kursun' sesleri üzerine 'Niye parti kursun. Bu kadar kelepir parti varken neden parti kursun. İşi taşerona vermiş, onun yerine Kılıçdaroğlu, Bahçeli çalışıyor. Emrine amade MHP ve CHP var' ifadelerini kullandı.

'KURNAZLIKLARA İTİBAR ETMEYİN'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimler öncesi farklı söylentilerin dolaştığını ifade ederek 'Adaylarımıza vereceğiniz destek kendilerinin yanında partimize vereceğiniz destektir. Aday olamayınca bağımsız aday oldular veya başka bir partiden aday oldular. Benim partimin adayı dışında kimseye onayım yoktur. Bunu bilmenizi istiyorum. Kimileri de seçildikten sonra AK Parti'ye geçeceklerini söylüyorlarmış. Bu tür ifadelere, kurnazlıklara asla itibar etmeyin' dedi.

Rize Cumhuriyet Meydanı'ndaki konuşmasında CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Erdoğan 'Ankara'da ülkücülerin bozkurt selamını yapıyor, Tunceli'de solcu oluyor, Konya'da muhafazakar, İzmir'de ulusalcı. Hakkari'de terör örgütü işareti yapıyor, bayrağından utanıyor bölücü oluyor. İstanbul'da Vandallara karışıyor. Ankara bozkurt işareti yapıyor. İnanın bukalemun olsa bunun hızına yetişemez. Akşam başka sabah başka. Ey benim CHP'ye gönül veren hemşehrilerim bu adama nasıl oy vereceksiniz ya. Rize bu seçimde bir başka ders versin. Şöyle Türkiye'de bir numara olsun Rize. Sandıkları ak parti ile aydınlatmaya var mıyız ? Geldi buraya kılıçdaroğlu dinlediniz mi ? Çay parasını vermediğimiz söylüyor. Eline dizine dursun. Çay toplanır 1 ay geçmeden paralar ödenir. Şimdi budama paralarını ayın 18'inde ödedik 140 milyon TL ödedik. Herkesin cebine girdi. Biz AK Partiyiz ak. Daha önce 1 yıl geçiyordu parasını alamıyordu vatandaş. Derelere dökünen çaylara hatırlayın. Şimdi çaylar derelere dökülmüyor' ifadelerini kullandı.

'Ben size bakıyorum siz göğe bakıyorsunuz, anladım havalimanı istiyorsunuz' diyen Erdoğan 'Artvin'de biraz önce konuştum. İnşallah çalışmalara başlattım. Rize ve Artvin'e ortak hizmet verecek bir havalimanını inşallah yapacağız. Yılda bir milyondan fazla yolcunun kullandığı havalimanını inşallah yapacağız' diye konuştu.

SABAH KAHVALTISI RİZE'DE ÖĞLE YEMEĞİ MARDİN'DE

Türkiye'nin en uzun tünelinin inşaatını Rize'de başlattıklarını ifade eden Erdoğan '2023'ün önemli taşıma akslarından biri Ovit Tüneli olacak. Bu koridora kuzey ve güney çıkışında bir Endüstri ve lojistik merkezi kuruyoruz. Of-İyidere bölgesinde lojistik merkezini kuruyoruz. 40 yıldır buralardan bu meydanlardan sizlere 'Ovit'i yapacağız' dediler. Hangisi sözünde durdu. Konuştular vaat ettiler sizin oyunuzu alıp gittiler. Biz Ovit'i yapacağız dedik bir yıl sonra burada o projeyi gerçeğe dönüştürmek için Ovit Tüneli'nin temelini attık. Ovit tüneli hızla devam ediyor. Nasip olursa önümüzdeki yılın sonunda Ovit Tüneli bitiyor. Kar kış bilmem ne demiyoruz Ovit Tüneli'nden geçiyoruz. Sabah kahvaltısını Rize'de yapan vatandaşımız öğle yemeğini Mardin'de yiyecek' şeklinde konuştu.

'Adaylarımıza vereceğiniz destek kendilerinin yanında partimize vereceğiniz destektir' diyen Erdoğan 'Partimizin kuralları ve ilkeleri var. Aldığımız kararları biz istişare ile alırız. Çalışmaları buna göre yaparız. Bu seçimlerde sizlere taktir ettiğimiz adayları böyle belirledik. Adaylarımıza vereceğiniz destek kendilerinin yanında partimize vereceğiniz destektir. Aday olamayınca bağımsız aday oldular veya başka bir partiden aday oldular ve ne diyorlar; 'AK Parti'nin bağımsız adayı, genel başkandan onay aldı' Sevgili hemşehrilerim, benim partimin adayı dışında kimseye onayım yoktur. Bunu bilmenizi istiyorum. Kimleri de seçildikten sonra AK Parti'ye geçeceklerini söylüyorlarmış. Bu tür ifadelere, kurnazlıklara asla itibar etmeyin. Bu şahıslar aslında AK Parti oylarını azaltma peşindeler. Biz bu seçimde alacağımız oylar sadece Türkiye'ye değil dünyaya da mesaj vereceğiz. Bizim için bir oyun çok önemi var. Sakın bu oyuna gelmeyin. Biz kendi adaylarımız dışında kimsiye asla desteklemiş. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Adaylarımıza partimize destek istiyorum' ifadelerini kullandı.

"BAHÇELİ 17 YILDIR GİRDİĞİ TÜM SEÇİMLERİ KAYBETTİ"

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun 2011 yılında Bursa'da yaptığı televizyon konuşmasına vurgu yaparak 'Yüzde 49 altında oy alırsam istifa ederim diyordu. Ne aldı biliyor musunuz. Yüzde 26. Halen pişkince orada oturuyor. MHP Genel başkanı 17 yıldır partisinin başında. Girdiği tüm seçimleri kaybetti. 30 Mart'ta 8. yenilgisini alacak. Zaten 30 Mart'tan umudunu kesmiş. Ne diyor. Yatıyor kalkıyor bir şey söylüyor. Burası çok enteresan 'Bu başbakan diyor Cumhurbaşkanlığı koltuğuna çıkamayacak'. 'Zaten Çankaya'nın yokuşunda dizinin takati kesilecek' diyor. Ya Bahçeli sen 30 Martı konuş. 30 Mart'tan sonra Cumhurbaşkanlığını konuşuruz. Kaçıncı parti olacaksın onu konuş. CHP, MHP ne diyorlar biliyormusunuz . 'Deremende ayran öğütüyorlar. Lemuğun tüfeğu gibi atayler.' Yaptıkları iş bu' dedi.

'Ne tuzluğa ne çaydanlığa Kendirli bakar insanlığa' , 'Uzun ince bir yoldayız uzun adamın yanındayız', 'Şantaj montaj fark etmez Rizelidir affetmez' pankartlarını okuyan Erdoğan 'Rabbim sağlık sıhhat içerisinde bu kuluna derman verdikçe bende bu vatanımın milletimizin hizmetinde olacağım' şeklinde konuştu.

Öte yandan Cumhuriyet Meydanı'ndaki binalara asılan dev pankartlar da dikkat çekti.
Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından helikopterle Rize Limanı'ndan Erzurum'a hareket etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Dünyaya da mesaj vereceğiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN