Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nevruz ateşi barış için yanacak

Giriş Tarihi: 21.3.2014

Diyarbakır Nevruz'a hazır. Çözüm sürecinin "barış ve kardeşlik" bayramına dönüştürdüğü Nevruz nedeniyle kent sokaklarında şenlik var Sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler ise "17 Aralık bu süreci yıkamaz. Hükümet de Kürt siyaseti de bu konuda tavrını koydu" diyor

'Yeni gün' anlamına gelen Nevruz'un bu yılki kutlamaları Türkiye'de yine tarihi bir sayfa açıyor... Bugün yüzbinlerce kişinin doldurması beklenen Nevruz alanında Türkçe, Kürtçe, Lazca, Arapça türküler söylenecek... Bir haftadır Türkiye genelinde kutlanan Nevruz'un finali bugün Diyarbakır'da yapılıyor. Esnaftan memura, öğrenciden ev kadınına birçok vatandaş Ankara-Diyarbakır hattındaki barış ağının güçlendiğine inanıyor. Taksici Ekrem Güzel'in, "Artık korkmadan Kürdüm diyoruz. Kepenkler kapanmıyor, sokaklarda kavga yerine türküler söyleniyor" sözleri bölgedeki bahar havasını özetliyor.

O ÇOCUKLAR ARTIK UMUTLU

Kamuoyunda "taş atan çocuklar" olarak bilinen, çatışma ortamında büyüyen gençler de artık hayata güvenle bakıyor. Üniversiteli Şehmuz Kartal, Ankara'ya, "Silahlar hak arama mücadelesinde bir yöntem aracı olarak görülmemeli, tümden devre dışı bırakılmalı. Dağdaki gençler de dönüş için beklenti içinde. Onlar için de bir yasal zemin oluşturulmalı" çağrısı yapıyor.

"GÜVENDE HİSSEDİYORUZ"
Kamu çalışanları da sürecin meyvelerinin hem sokağa hem kurumlara yansıdığını ifade ediyor. Yaklaşık 6 yıldır Diyarbakır'da öğretmenlik yapan Helin Yılmaz, "Artık öğretmenöğrenci, polis-vatandaş, asker-köylü birbirine kızarak, kinle bakmıyor. Çözüm süreci kafalardaki 'bölünme' paranoyasını da yıktı. Herkes artık birbirine daha güvenle bakıyor" diyor. Emekli Abdurrahman Alpboğa, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın elini taşın altına koyarak büyük bir risk aldığını belirtirken, "Bu kritik dönemeçte Başbakan Erdoğan yalnız bırakılmamalı. Biz O'nun samimiyetine inanıyoruz, güveniyoruz. Allah'ın izniyle bu saldırılar, paralel yapının komploları seçim sonrası boşa çıkacak. BDP de bunlara fırsat verip AK Parti'nin karşısında durmamalı" diyor

ÖNEMLİ İKİNCİ MEKTUP
Çözüm süreci için sembolik önem taşıyan bu kutlamalarda bu yılda Abdullah Öcalan'ın kaleme aldığı mektup da önem taşıyor. Geçen yıl "eylemsizlik-çekilme" çağrısı yapan Öcalan'ın bu mektubunda da silahlı dönemin kapandığını bir kez daha vurgulaması bekleniyor. Öcalan'ın kapsamlı bir süreç değerlendirmesi, yerel seçim sonrası izlenecek yol haritasını açıklaması bekleniyor. Öcalan'ın mektubu BDP'lilere önceki gün ulaşmıştı.

BÖLGEDEN SÜRECE TAM DESTEK
AK Parti Diyarbakır B.B. Başkan Adayı Galip Ensarioğlu:
Çözüm süreci başlayalı 16 ay oldu. Geçen yıl Nevruz'da kararlılık ortaya konuldu. Çözüm süreci mutlaka sürmeli. Ne MHP ne de CHP sorunu çözemez. Süreçte eksiklikler olabilir. Ancak daha güçlü adımlar atılacak. Barış için güçlü mesajlar verilmeli.
BDP Diyarbakır B.B. Başkan Adayı Gültan Kışanak: Nevruz bu halkın derinliklerinden gelen bir gelenektir. Bu seçime kalmadan, 30 Mart'a kalmadan Amed sözünü söylesin. Nevruz'da ortaya çıkacak irade seçim sonuçlarını aşacaktır.
Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal: Sürecin devam etmesi lazım. Bu bütün Türkiye'nin sahiplenmesi gereken bir süreçten geçiyoruz. Bu sürecin tıkanması tarladan sebze satana, holding sahiplerine herkese zarar verecektir.Tüm toplum sürece destek çıkmaya devam etmeli.
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi: Toplum barış umudunu koruyor. Öcalan'ın '30 Mart sonrası yapacağım görüşme dönüm noktası' mesajı, Başbakan Erdoğan'ın 'bitireceğiz' sözleri umut veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nevruz ateşi barış için yanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN