İstanbul'da 21 rütbeli polis daha açığa alındı

17 Aralık darbe girişiminin İstanbul Emniyeti'ndeki başaktörleri oldukları belirtilen, 3 şube müdürü ile müdür yardımcısı ve büro amirlerinin de aralarında bulunduğu 21 polis açığa alındı.

Giriş Tarihi: 22.3.2014
17 ve 25 Aralık operasyonları sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü'nce görevlendirilen polis başmüfettişleri; operasyon bilgilerinin yok edilmesi, kaçırılması ve silinmesiyle ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde soruşturma başlatmıştı. Organize, Mali ve Terörle Mücadele şube müdürlüklerinde görevli 51 polis memuru ve amiri kapsayan soruşturma kapsamında 3 aydır çalışmalarını sürdüren polis başmüfettişleri, daha önce 9 polis memuru ve amirini operasyonel bilgileri ve log kayıtlarını sildikleri, yok ettikleri ve kaçırdıkları gerekçesiyle açığa almıştı.

Soruşturmanın sonuna yaklaşılırken dün akşam bir gelişme daha yaşandı. Tapeleri ve fiziki takip bilgilerini internet ortamına sızdırdıkları belirtilen dönemin Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın da aralarında bulunduğu 11 polis müdürü, müdür yardımcısı, emniyet amiri ve başkomiser açığa alınırken, silah ve rozetlerine de el konuldu. Dönemin Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse ile selefi Yurt Atayün'ünde aralarında bulunduğu 10 emniyet müdürü, müdür yardımcısı, emniyet amiri ve başkomiser ise operasyonel belge ve bilgiler ile log kayıtlarını silme, yok etme ve yasadışı kayıt tutma suçlamasıyla açığa alındılar. Bu arada yine İstanbul Emniyeti'nde görev yeri değiştirilen bir polis, üzerine zimmetli genel bilgi tarama (GBT) cihazı PDA ortadan kaybolduğu gerekçesiyle açığa alındı. Polis, "Cihaz nerede" sorusuna çelişkili cevaplar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da 21 rütbeli polis daha açığa alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN