Nijerya'ya silah tapesi kırpılmış

THY'nin Nijerya'daki radikal gruplara silah taşıdığına dair dinleme tapelerinde bazı yerlerin silindiği ortaya çıktı. THY Genel Müdür Yardımcısı'nın konuyla ilgili hassasiyetlerini anlatıp, MİT'ten kendilerine bilgi vermesini isteği sözleri kesilip tapelere konmadı

Giriş Tarihi: 23.3.2014
"THY'nin Nijerya'ya silah taşıdığı ve bu silahların radikallere verildiği"ne ilişkin yayınlanan tapeyle ilgili yaşananların perde arkasına SABAH ulaştı. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan'ın başdanışmanı Mustafa Varank ile THY Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Karakaş arasında gerçekleşen görüşmenin tapesi paralel yapının illegal hesaplarından sızdırılmıştı. Telefon konuşma kaydının kesildiği ve algı operasyonu için özel hazırlandığı öğrenildi. SABAH'ın Başbakanlık ve THY kaynaklarından aldığı bilgilere göre "silah" gerçeği şöyle: "THY Kargo uluslar arası anlaşma ve kurallar ile BM kriterleri çerçevesinde her türlü kargo taşımacılığı yapıyor. Ülkeler arasında gönderilen silahlar da kargoda taşınıyor. İşte bu kargolar çerçevesinde Karakaş, Varank'ı arayarak gönderilen özellikle silah olmak üzere tüm kargolarla ilgili THY'nin önceliğinin para kazanmak değil milli çıkarlar olduğunu söylüyor. Özellikle gönderen ya da gönderilen ülkelerle ilgili Türkiye'nin rezervi olması durumunda buna THY'nin de uyacağını, Türkiye'nin çıkarları aleyhinde taşıma yapmayacaklarını belirtiyor. Silahların hangi durumlarda kullanıldığının da THY için kriter olacağını iletiyor. Bu konularda kendilerine bilgi verilmesini, bu çerçevde kargoların kabul edilmeyeceğini dile getiriyor."

MİT BİLGİ VEREBİLİR

Bütün bu konuşmaların paralel yapı tarafından dinlenmesine rağmen, THY'nin hassasiyetlerini içeren bölümleri tapeden çıkardığı, kargonun MİT'ten Afrika'ya silah sevkiyatı yapıldığı algısına oturtarak yayınladığı anlaşıldı. THY'nin Başbakanlıktan istediği bilgiler için Varank adresin MİT olduğunu söyledi. Ancak buraya kadarki görüşmeler kesildi. MİT ile bilgi paylaşımı konusunda Karakaş, Varank'ı tekrar aradı. Bu konuşmada bilgi alışverişi için mekanizmanın bir an önce sağlanması gerektiğini söyledi. Paralel yapı buradaki konuşmanın da bir kısmını aldı ve MİT'in silah taşıdığı yönünde algı oluşturmak için bir tape ortaya çıkardı. MİT ve THY aynı anda hedef alınmış oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nijerya'ya silah tapesi kırpılmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN