Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cezasız kalmamalı

Dinlemeleri yapanların mutlaka cezalandırılması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, kendisinin de dinlenmiş olabileceğini söyledi. Gül, "Bu konularla ilgili bir korkum, kaygım söz konusu değil" dedi

Giriş Tarihi: 24.3.2014
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk kez kendisinin de dinlenmiş olabileceğini söyledi. Nükleer Güvenlik Zirvesi için Hollanda'ya giderken, Esenboğa Havalimanı'nda soruları yanıtlayan Gül, "Başbakan Tayyip Erdoğan, sizin de dinlendiğinizi, zamanı gelince bunların da ortaya çıkarılacağını söyledi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, "Benimle ilgili de 'ihtimal dışı' diyemem" karşılığını verdi. Bazı devlet görevlilerinin kanunları çiğneyerek, yetkilerini aşarak devlet adamlarını dinlediklerini belirten Gül, "Bu tip kanunsuzlukları yapanlar muhakkak cezalandırılmalı" dedi. Gül, Twitter ile ilgili düzenlemeyi değerlendirerek, ilgili sayfalarda suç işleniyorsa kapatılabileceğini söyledi. Gül gazetecilere şu tespitlerde bulundu:

'DİNLEMELER YAPMIŞLAR'
"Bazı devlet görevlileri, kanunların kendilerine verdiği yetkiyi aşıp, kanunları çiğneyip, kanunların ötesinde kendi başlarına birçok dinlemeler yapmışlar. Muhakkak ki bunlarla ilgili işlemler de hukuk çerçevesi içerisinde delillendirilmeli ve bu tip kanunsuzlukları yapanlar muhakkak ki kanunlarımız çerçevesinde cezalandırılmalı. Benimle ilgili de 'ihtimal dışı' diyemem. Teknolojinin geldiği noktada bunları tamamen engellemek mümkün değil. Ama şunu söylemek isterim ki bu konularla ilgili herhangi bir kaygım veya herhangi bir korkum söz konusu değildir."

'YASAK KALKACAKTIR'

Gül, 2012'de NATO Zirvesi için gittiği ABD'de Twitter'in genç sahipleriyle de bir araya geldiklerini hatırlattı. Sıkıntılar ortaya çıkınca şirket sahipleriyle irtibata geçtiğini belirten Gül, "İnanıyorum ki kısa süre içerisinde bu problem bitecek" dedi. Gül, "Türkiye'de girişiminiz oldu mu?" sorusuna karşılık da, "Sayın bakanlarla görüştük. Twitter'ın Türkiye'de bir temsilcisi yok. Şimdi bir avukatları, onların adına hareket edebilecek, kanal oluştu. Haklı gerekçelerden bahsedildi. İnanıyorum ki gerekli tedbirler alınıp bu tip yasaklar en kısa süre içinde kalkacaktır" diye cevap verdi.

'SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ ANAVATAN GİBİ KORUNUR'
Suriye'de Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'yle ilgili konuşan Gül, "Oradan askerlerin çekilmesi gibi bir olasılık var mı?" sorusuna net cevap verdi. Gül, "Bizim de anavatan dışındaki tek toprağımız burasıdır. Anavatan nasıl korunursa orası da o şekilde korunur. Bunu da herkesin bilmesini isterim" şeklinde yanıtladı.

ZİRVENİN GÜNDEMİ NÜKLEER ENERJİ
Türkiye adına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katıldığı Lahey'deki Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde, nükleer ticaret ve yayılmaya yönelik tedbirler ele alınacak. 53 ülkeden üst düzey katılımın olacağı zirve daha önce 2010 ve 2012'de toplanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezasız kalmamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN