O savcıya tenzili rütbe

Giriş Tarihi: 25.3.2014

7 Şubat krizinde talimat yazısını 20 dakikada işleme koyup MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı telefonla sorguya çağıran Ankara Başsavcı Vekili Hüseyin Görüşen, İzmir'e düz savcı olarak gönderildi

7 Şubat' ta İstanbul Savcılığı'nın MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadesinin alınması için gönderdiği talimat yazısını 20 dakikada işleme koyan ve Fidan'ı telefonla sorguya çağıran Ankara Başsavcı Vekili Hüseyin Görüşen, tenzili rütbe ile İzmir'e düz savcı olarak gönderildi.

20 DAKİKADA İŞLEME KOYDU

7 Şubat sürecinde Müsteşar Hakan Fidan için talimat yazısı 10 Şubat'ta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na öğle saatlerinde gönderilmişti. Görüşen devlet zirvesinin defalarca sorduğu talimat yazısının ulaşmadığını söylüyordu. Adliyede toplantı üzerine toplantı yapan Görüşen, mesai bitimine 20 dakika kala talimatın ulaştığını açıkladı. Yargı tarihinde 15 gün içinde evraklar işleme ancak konulabilirken, talimatı 20 dakikada işleme koyarak Fidan'ı aradı ve ifadeye çağırdı. Bu olayın açığa çıkmasının ardından dönemin Ankara Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş de Antalya'ya gönderildi.

BAŞBAKAN HEDEFTEYDİ
İzmir' e düz savcı olarak gönderilen Savcı Görüşen'in, özel yetkili başsavcı vekiliyken İstanbul'un yürüttüğü soruşturmaların yanı sıra Ankara'da da gizli bir 'Oslo soruşturması' yürüttüğü ortaya çıkmıştı. Paralel yapı tarafından yazıldığı iddia edilen ihbar mektubuyla başlatılan bu dosyada ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın yanı sıra Başbakan Erdoğan ve Beşir Atalay da şüpheli olarak yer aldı. Ancak özel yetkiler kaldırılıp, TMK savcılıkları kurulunca Görüşen'in yetkileri alınmış, yerine Murat Esen getirilmişti. Esen de Görüşen'in odasında bu dosyayı fark etmiş ve Başbakan Erdoğan hakkında takipsizlik verirken, dosyayı ayırarak Müsteşar Fidan kısmını, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan MİT soruşturmasına göndermişti.

GÜLEN'E TAKİPSİZLİK
Görüşen aynı zamanda 2011'de eski Emniyet Müdürü Hanefi Acvı'nın 'Haliç'te Yaşayan Simonlar' adlı kitabında Fethullah Gülen'in emniyette örgütlendiğine ilişkin iddiaları için yürütülen soruşturmaya da takipsizlik kararı vermişti. Gülen ile birlikte 'Emniyet İmamı' olarak ismi geçen O.H.Ö. hakkında da takipsizlik kararı vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O savcıya tenzili rütbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN