Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkizlerin imdadına Devlet Baba yetişti

Kalp yetmezliğiyle doğan 10 aylık Diyarbakırlı ikizler ikinci kez ambulans uçakla İstanbul'a getirilip ameliyat edildi. Aileye yardım da yapılıyor

Giriş Tarihi: 28.3.2014
Diyarbakır'ın Ergani ilçesi Boncuklu köyünde yaşayan Şenay (23) ve Serhat Şengül (24) çiftinin 10 ay önce Zehra ve Zeynep adını verdikleri ikiz bebekleri dünyaya geldi. Tek yumurta ikizlerinden Zehra 900 gram, Zeynep ise bin 200 gramdı. İkisi de düşük kilo ve erken doğum sorunları nedeniyle Diyarbakır'da tedaviye alındı. İkizlerin kalp yetmezliği çektiği belirlendi. Birkaç günlükken bakanlığın ambulans uçağıyla İstanbul Dr. Siyami Ersek Hastanesi'ne nakledildiler. Kalp Damar Cerrahisi Merkezi'nde Doç. Dr. Ali Rıza Karaci, her iki çocuğu da aynı gün ameliyat etti. Genel durumları düzelen Zeynep ve Zehra bebekler 10 ay önce memleketlerine gönderildi. Aşamalı olarak üç operasyon geçirmeleri gereken ikizler, geçen hafta ikinci ameliyat için yeniden ambulans uçakla Diyarbakır'dan İstanbul'a getirildiler. İstanbul'da başarılı bir ameliyat geçiren ikizler, önceki gün yoğun bakımdan çıkarılarak normal odaya alındı. İkizler, önümüzdeki hafta taburcu olacak.

"ZOR OLANI BAŞARDIK"
İkinci ameliyatı da Doç. Dr. Ali Rıza Karaci gerçekleştirdi. Ameliyatın da başarılı geçtiğini belirten Doç. Dr. Karaci şöyle konuştu: "Bakanlık devreye girmeseydi ikizlerimiz bugün hayatta olmayabilirdi. Bundan sonra sağlıklı büyümeye devam ederlerse iki yıl sonra son ameliyatlarını yapacağız. Doğumsal kalp hastalığı bebeklerde binde 5 oranında görülür. Bu oran erken doğan bebeklerde ve ikiz olanlarda 3 kat daha sık karşımıza çıkar. Bu bebekler hem erken hem de düşük doğum ağırlığı ile hayata gözlerini açtılar. Tek yumurta ikizlerinin her ikisinde de kopleks kalp defektleri bulunuyor. Bu tür vakalarda çok nadir rastlanılmakta olup, hem kalp rahatsızlıkları hem de düşük kiloları nedeniyle yaşatılmaları zordu. İkinci ameliyatlarından sonra yaşamsal fonksiyonları oldukça iyi. Zor olanı başardık. Burada en büyük pay çocuklarımızın ambulans uçakla hastanemize ulaştırılması." 2007 yılında evlenen Şengül çiftinin 5 yaşında bir de erkek çocukları var. Anne Şenay, ambulans uçakla ikizleriyle birlikte İstanbul'a gelirken baba Serhat, uçakta yer olmadığı için otobüsle ameliyata gelmeye çalıştı. Ancak anne Şenay'ın söylediğine göre otobüs parası olmadığı için hastaneye gelemedi.

ANNE KUCAĞINA ALMAK İÇİN GÜN SAYIYOR
Köyde zor şartlarda yaşam mücadelesi veren ailenin bebekleri için mama, kıyafet ve diğer giderler Sosyal Yardımlar Müdürlüğü'nce karşılanıyor. Anne Şenay Şengül, "Diyarbakır Devlet Hastanesi doktorlarından Osman Akdeniz ve personeli büyük destek verdi. Allah razı olsun. Doktorumuz Ali Rıza Karaci de ameliyatları yaptı. İstanbul'da hiçbir akrabamız yok. Hastane; anneler için odalar yapmış. Burada yatıp kalkıyorum. Şimdi ikisinin de bir an önce yoğun bakımdan çıkmasını ve onları kucağıma alacağım günü bekliyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkizlerin imdadına Devlet Baba yetişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN