Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Caferiler'i fişleyip bölücülükle suçladı

Paralel yapının emniyetteki genel sekreteri olduğu iddia edilen Ahmet Pek'in, Iğdır Valisi olduğu dönemde Caferiler hakkında hazırlattığı rapor kenti ayağa kaldırmış, olaylar çıkmıştı

Giriş Tarihi: 29.3.2014
Emniyet içindeki paralel yapının 'genel sekreteri' olduğu ortaya çıkan Ahmet Pek, Iğdır valiliği döneminde hazırlattığı Caferiler raporunda yer alan 'bölücülük yapılıyor, dikkatle izlenmeli' ifadeleriyle şehri ayağa kaldırmıştı. Raporda 'terörist olmakla' suçlandıklarını belirten Caferiler, yaklaşık 2 hafta boyunca yürüyüşler düzenlemiş, valilik ve müftülüğü basmak istemişti. SABAH'ın ulaştığı istihbarat raporuna göre, Ahmet Pek tarafından, müftülüğe hazırlatılan raporda, Iğdır'daki 226 camiden 80'inin Azeriler'e ait olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "İran- Nahçıvan- Ermenistan'a komşu Iğdır'da başka illere hatta yurt dışına mezhep tutuculuğu ihracına başlandığı yeni açılan derneklerle kendini göstermektedir. Şia'ya mensup vatandaşlarımız mollaların baskısından dolayı müftülüğe bağlı camilere gelmemektedirler. Gelecekte gençler arasında ideolojik ayrışımı hızlandıracak, Şia (Caferilik) adına özendirici söylem ve davranışlar toplumda devlet, millet ve bütünlüğümüz için olumsuz oluşumlara zemin hazırlayacak din adına ve dini alanlarda görülen bu çalışmaların dikkatle izlenmesi önemli görülmektedir"

HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Rapor, Vali Ahmet Pek imzası ile 13 Ekim 2013 günü İçişleri Bakanlığı'na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Raporun ortaya çıkması üzerine şehirde adeta isyan başladı. Mesnetsiz ve haksız ithamlarla 'bölücü' konumuna sokulduklarını belirten Caferiler günlerce eylem yaptı. Binlerce kişinin, polisle karşı karşıya geldiği eylemlerde zaman zaman tansiyon yükseldi, arbedeler yaşandı. Vali ve müftüyü istifaya çağıran kalabalık gruplar, valilik ve müftülük önüne siyah çelenkler bıraktı. Şehirde art arda basın açıklamaları yapıldı. Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği Başkanı Veli Beder, Caferi mezhebinden olan Azeriler'in raporda 'terörist' gibi gösterildiğini öne sürerek, "Türkiye Cumhuriyeti'nin asli unsuru olan bizler hiçbir zaman vatan ve milletimize ihanet içerisinde olmadık ve olmayacağız da. Iğdırlı hiçbir Türk, devletine ve milletine karşı kurşun atmayı bırakın taş atanların hatta yan gözle bakanların karşısında bir dev misali durmuştur. İftira dolu gerçek dışı rapor hakkında savcıları göreve çağırıyoruz" dedi. Bu raporun ardından müftü, polis tarafından koruma altına alındı. Müftülük binası ile müftünün evi de 24 saat korunmaya başladı. Vali Pek ise 16 Şubat'ta merkeze çekildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Caferiler'i fişleyip bölücülükle suçladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN