Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen’e yeşil darbe

TAKVİM yazdı, yetkililer harekete geçti. Erzurum Valiliği, Gülen'in 1990 yılında aldığı yeşil pasaportu iptal etti. Gerekçe de önemliydi: Pasaport sahte belgeyle verildi

Giriş Tarihi: 29.3.2014 10:05 Güncelleme Tarihi: 29.3.2014 10:13
Pensilvanya'daki malikanesinden Türkiye'deki paralel devleti yöneten Fethullah Gülen'in bir usulsüzlüğü daha kanıtlandı. İlk kez TAKVİM tarafından gündeme getirilen Gülen'in yeşil pasaportu, geçersiz sayıldı. Erzurum Valiliği, Gülen'in 1990 yılında aldığı yeşil pasaportu dün iptal etti. TAKVİM, Diyanet'ten istifa ederek ayrılan ve ilkokul mezunu olan Gülen'in 21 Mart 1999'da yeşil pasaport ile ABD'ye gittiğini yazdı. Ancak Gülen Diyanet'ten ve vaizlikten emekli değildi. Yani yeşil pasaportu alması imkansızdı.

DOSYASI TEKRAR İNCELENDİ

Bu haber üzerine Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı düğmeye bastı. Diyanet'ten hocanın dosyasını istedi. 1990 yılına ait dosyanın 682'nci sayfası incelendi. İncelemede, evrak kayıt, sayı ve tarihinin doğru olduğu ancak ilgi (c) sayılı yazı ile gönderilen evrakın içeriğinin Gülen'in özlük dosyası içeriğine uymadığı ve gerçeği yansıtmadığı tespit edildi. 5682 sayılı Pasaport Kanunu'nun Ek-4'üncü maddesine göre Gülen'in yeşil pasaport almasının imkansız olduğu anlaşıldı. Yani hocanın pasaport için yaptığı başvuru usulsüzdü. Gelişme üzerine Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı, Gülen'in pasaportunu yok hükmünde saydı. Karar hemen Erzurum Valiliği'ne iletildi. Valilik de dün Gülen'in yeşil pasaportunu iptal etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen’e yeşil darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN