Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye için seçim vakti

Giriş Tarihi: 29.3.2014

Türkiye'de 52 milyon 695 bin 831 seçmen yarın sandık başında oy kullanacak Seçmen bilgileri için internete bakın. Kimliğinizi yanınıza almayı unutmayın

Mahalli İdareler Seçimleri, yarın yapılacak. Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te oy verme işlemi 07.00-16.00 saatleri arasında yapılacak. Bu iller dışında yaşayan vatandaşlar ise, 08.00-17.00 saatleri arasında oy verebilecek. Köylerde yaşayan vatandaşlar, il genel meclisi üyeliği seçimi, köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği seçimi yapacak. Büyükşehir olmayan illerdeki seçmenler ise, il genel meclisi üyeliği seçimi, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için oy kullanacak. Büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlar ise, büyükşehir belediye başkanlığı seçimi, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi yapacak.

KİMLİK ŞART

Oy verecek vatandaşların yanlarında mutlaka, üzerinde TC kimlik numarası bulunan, nüfus cüzdanı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi bulunması gerekiyor. Üzerinde TC kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi gerekiyor. YSK, TC kimlik numarası bulunmayan vatandaşlar için de oy verme günü nüfus müdürlüklerinin açık olması için İçişleri Bakanlığı'na yazı gönderdi.

SANDIĞINIZI ÖĞRENİN

Seçmenler, www.ysk.gov.tr internet adresinden oy kullanacakları yeri, kimlik bilgilerini kullanarak öğrenebiliyor. Seçimlerde, şeffaf sandık kullanılacak. Büyükşehir statüsündeki bir ilin ilçesinde yaşayan vatandaşlar, ilçe belediye meclisi, ilçe belediye başkanlığı, büyükşehir belediye başkanlığı için oy kullanacak. Diğer 51 ilde de belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi için oy kullanılacak. Seçmenler, ilk olarak il genel meclisi üyeliklerine ilişkin turuncu renkli birleşik oy pusulasını turuncu renkli zarfa atacak. Daha sonra, belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası, belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ve büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli oy pusulası mavi zarfa konularak sandığa atılacak. Köy muhtarı ve ihtiyar meclisi üyelerinin seçiminde ise mor renkli zarf kullanılacak.

SADECE MÜHÜR OLMALI

Seçmenlerin 30 Mart yerel seçimlerinde oylarının geçerli sayılması için oy pusulasının üzerinde "evet" mühründen başka bir işaret, yazı veya imza bulunmaması gerekiyor. Zarfın içinde el ilanı, broşür ya da özel bir işaret, yazı, şekil taşıyan kâğıt veya işaret amacı taşıyan herhangi bir madde çıkması halinde bu zarftan çıkan oy pusulaları hesaba katılmayacak.

1838 OKULDA 200 BİN GÖREVLİ
Türkiye'de yarın yapılacak seçimlere katılacak partiler de önemli bir sınav verecek. Özellikle AK Parti, CHP, MHP ve BDP, başta İstanbul olmak üzere birçok ilde aylar öncesinden sandık görevlileri, müşahitler, gözlemcilerle eğitimler yaptı. Elektrik kesilmesi, sandığa şaibe karışması, kavga ve benzeri olumsuzluklara karşı provalar yaptı. İstanbul'da 1838 okulda kurulacak sandıklar için yaklaşık 200 bin görevli ter dökecek. Özellikle CHP ve AK Parti'de her ayrıntı hesaplandı. Her sandık başına bir bilişim sorumlusu tayini yapılırken, resmi görevlilerin haricinde her partiden bir sandıkta 20'nin üzerinde gözlemci bulunacak. Önlem olarak birçok bölgede de telsizle haberleşmeler yapılacak.

160 BİN MUHTAR ADAYI
Türkiye genelinde 50 bin 286 muhtarlık için yaklaşık 160 bin kişi aday oldu. 201 bin 557 kişinin seçileceği ihtiyar heyeti üyeliği için ise 548 bin kişi aday oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye için seçim vakti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN