Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memur sınavlarına kariyer evlerinde paralel hazırlık...

Paralel yapı Dışişleri, Milli Eğitim gibi kurumlara sokmaya çalıştığı öğrencileri dershaneyi andıran kariyer evlerinde sıkı bir eğitime alıyor. Gençleri her kurum sınavına ise o alanda uzman olan kişiler hazırlıyor

Giriş Tarihi: 30.3.2014
Paralel yapının nasıl örgütlendiği, özellikle de kamu personel sınavını kazanıp nasıl devlete sızdığına dair çok çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. Buna göre paralel yapı içindekilerin sınavları kazanabilmesi için "kariyer evleri" açıldı. Sınava girecek olanlar buralarda adeta kampa alındı, ders çalıştırıldı. Bu evlerde kalan çocuklar oy kullanmaları ve kapı kapı gezip muhalefete oy toplamaları için de memleketlerine gönderildi. Devlet, paralel yapının kılcal damarlarına kadar örgüt şemasını ortaya çıkarmak için hızla çalışmalarını sürdürürken her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkıyor. Son olarak da paralel yapıya yakın isimlerin devletteki kadrolaşmalarını sağlamak için izledikleri yol deşifre edildi.

EVLERİN ÇOĞU ANKARA'DA
Öğrenciler için barınabilecekleri evler açan paralel yapı mensupları, bu gençlerin devlet memurluk sınavını kazanabilmelerini sağlamak için de "kariyer evleri" kurdu. Bu evlerin önemli bir bölümünün devletin merkezi olan Ankara'da bulunduğu bildirildi. Paralel yapıya bağlı faaliyet gösteren kariyer evlerinde sistem ise şöyle işliyor: Ankara başta olmak üzere bazı illerde kariyer evleri kuruldu. Buralara devlet memurluk sınavı ile devlete girecek kişiler devam ediyor. Her kurum için ayrı bir kariyer evi bulunuyor. Evler adeta bir dershane gibi çalışıyor. Sınavlara girecek olanlara genel ve mesleki bilgiler veriliyor. Bilgilendirme işlemini ise "abiler", girmeyi planladıkları kamu kurumlarında çalışan kişiler ya da uzmanlar yapıyor. Memuriyet sınav soruları ile soru çıkabilecek konular işleniyor. Milli Eğitim, Dışişleri, hakim-savcılık için başta olmak üzere her devlet kurumu için ayrı bir kariyer evi bulunuyor. Örneğin Dışişleri Bakanlığı sınavına girecekler için bu kurumda uzun yıllardır çalışan ya da emekli olmuş diplomatlarla uzmanlar ders veriyor. Yazılı ya da sözlü sınavlarda çıkabilecek konular işleniyor, sözlü sınavlarda takınılması gereken tavra kadar öğrencilere bilgi aktarımı yapılıyor. Maliye Bakanlığı sınavına gireceklere ise Vergi Yasası gibi konularda çıkabilecek sorulara ilişkin yine bakanlık uzmanları tarafından bilgi veriliyor.

SINAV SORULARI SIZDIRILDI

Daha önceleri de sınavlara girecek öğrencilere paralel yapının sınav sorularını sızdırdığı sıklıkla gündeme gelmişti. Bu evlerdeki öğrencilere verilen derslerin yanı sıra sınav sorularının da sızdırılarak ezberletildiği, bazı sınavlarda bu yöntemle usulsüzlükler yapıldığı ifade ediliyor. Bu arada, paralel yapı, kariyer evlerinde kalan gençlerin yerel seçimler nedeniyle memleketlerine gönderdi. Gençlerin cemaat ablaları gibi kapı kapı dolaşıp iktidar karşıtı propaganda yaptığı, muhalefet partileri için oy istediği de ortaya çıktı. Ünlü işadamları ile ilgili tapelerinin ortaya çıkması üzerine ise paralel yapı içinde "Telefonda önemli konuları konuşmayın. Günlük konuşmalar dışında başka konulara girmeyin" talimatı gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memur sınavlarına kariyer evlerinde paralel hazırlık...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN