Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP Doğu'ya kamp kurdu

Giriş Tarihi: 31.3.2014
BDP, yerel seçimlerde Doğu ve Güneydoğu'ya kamp kurdu. BDP ve HDP milletvekilleri seçim bölgelerinde kalırken, partinin Ankara Balgat'taki genel merkezinde in cin top oynadı. İki sekreterin görev yaptığı genel merkezi iki otobüs dolusu polis korudu. BDP, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak gibi illerde belediye başkanlıklarını elinde tutarken, büyük ümit beslediği Van, Şanlıurfa ve Mardin'de hayal kırıklığına uğradı. BDP Tunceli'de sürpriz yaptı. Bölgede kadın belediye başkanları BDP adına başarı sağladı. Öte yandan Doğu ve Güneydoğu'da AK Parti oy oranlarında artış olması bölge halkının çözüm sürecine desteği olarak yorumlandı.

KENDİNE OY VEREMEDİ

HDP'li Sırrı Süreyya Önder İstanbul'dan aday oldu ancak oyunu Ankara Dikmen'de kullanarak herkesi şaşırttı. Önder, adresini bilinçli olarak İstanbul'a aldırmadığını belirterek, "Ankara'da 3 tane MHP adayı var. Onlara karşı sosyalist aday Salman Kaya'yı desteklemek için ilkesel bir kararla Ankara'da kaldım" dedi. Daha sonrasonra İstanbul'a giderek eşbaşkan adayı Pınar Aydınlar'a eşlik eden Önder, "En büyük hakem halk" dedi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak oyunu Diyarbakır'da kullandı.

DOĞU'DA HUZURLU SEÇİM

Kışanak daha sonra yaptığı açıklamada, "Biz bu konuda, herkesin en üstün iradeyi göstermesinin gerekli olduğunu ifade etmek istiyoruz. Bizim bir tek görevimiz var, halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda, bu yönetim yetkisini halkımız ile birlikte kullanmak ve bu kenti demokrasinin kalesi yapmaktır. Amed demokrasinin, barışın, özgürlüklerin kalesidir" diye konuştu. BDP, Doğu ve Güneydoğu'da yarışa girdikleri illerdeki oy oranlarını gece boyunca takip etti. Bölgede yerel seçimler, çözüm süreci ile sağlanan huzur ve barış ortamıyla çatışma ve kavgadan uzakta demokratik bir ortamda geçirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP Doğu'ya kamp kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN