Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Babasının öldürüldüğü ilçede belediye başkanı seçildi

Barış ve Demokrasi Partisi'nden (BDP) 36 bin 403 oy alarak Şırnak'ın Cizre Belediye Başkanlığı'nı kazanan 27 yaşındaki Leyla İmret, kadın başkan olarak ilçede bir ilki gerçekleştirdi. İmret, sandıktan çıkan sonucun halkın iradesine ve kimliğine sahip çıktığını gösterdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 1.4.2014 13:56 Güncelleme Tarihi: 1.4.2014 13:58
Cizre'nin ilk kadın belediye başkanlığını kazanan Leyla İmret, 21 yıl sonra geldiği memleketine hizmet etmek istediğini söyledi. Seçilmesinin omuzlarına büyük sorumluluk yüklediğini belirten İmret, bu yükü halka hizmet ederek hafifleteceğini dile getirdi.

"BABAMIN ÖLDÜRÜLMESİNDEN SONRA CİZRE'DEN GÖÇ ETTİK"

Henüz beş yaşındayken babasının çatışma arasında kalarak öldürüldüğünü ve bundan dolayı 1993 yılında Cizre'den zorunlu göç ettiklerini belirten Leyla İmret, "1993 yılında ailece Cizre'den Mersin'e göç ettik. 1996 yılında da dayımla beraber Almanya'ya göç ettik. 2013 yılına kadar Almanya'da yaşadım. Geçen sene yaz ayında kesin dönüş kararı aldım. Kesin dönüş kararı almamın nedeni de içimdeki aile, kardeş ve memleket hasretiydi. 13 yıl sonra ilk defa annemi ve kardeşlerimi gördüm" dedi.

"21 YIL SONRA İLK DEFA BABAMIN MEZARINI ZİYARET ETTİM"

Almanya'da kaldığı sürede basın yolu ile Cizre'yi hep takip ettiğini ifade eden İmret, ilçeye geldiğinde ilk yaptığı şeyin babasının mezarına gitmek olduğunu söyledi. 21 yıl aradan sonra ilk defa babasının mezarını ziyaret ettiğini ifade eden İmret, "Bu benim için çok acı ve çok farklı bir duygu oldu. Sonuçta babamı hayal gibi hatırlıyordum ve onu kaybettiğimizde de ben 5 yaşındaydım. Sadece ailemin, çevremdekilerin anlattıkları ve resimlerde kalmıştı her şey.Cizre'den ayrılmamızın nedeni babamın öldürülmesiydi. Babam öldürüldükten sonra ailemiz üzerinde baskı oluşturuldu, akabinde de iki dayım da genç yaşında öldürüldü ve ailece büyük kayıplar verdiğimiz için buradan göç etmek zorunda kaldık" şeklinde konuştu.

"HALKIMA HİZMET ETMEK VE SESLERİNİ DUYURMAK İÇİN ADAY OLDUM"

İmret, Cizre Belediye Başkanlığı'na adaylığını koyup ilçeye geldiğinde hiç şansının olmadığını düşündüğünü söyledi. İmret, "Çünkü hiç kimseyi tanımıyordum ve halk da beni tanımıyordu, ancak buraya gelmemin tek sebebi kendi halkım için bir şeyler yapmak, onlara hizmet etmek ve onların sesini imkanlarım dahilinde dünyaya duyurmaktı. Burada da benim için büyük bir fırsat doğdu ve aday adaylığı sürecinde ev ev dolaşarak hem insanları tanıdım hem de insanlarımızın beni tanımasına vesile oldum. Bunun yanında da hiç tanımadığım ve görmediğim yakınlarımı ve sevdiklerimi görme fırsatını da yakaladım ve Cizre halkı da kendi iradelerine sahip çıkar gibi bana sahip çıktılar, bundan dolayı da büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum" dedi.

Cizre Belediye Başkanlığı'na aday olmasındaki en büyük etkenin kendi insanına hizmet etmek olduğunu ifade eden İmret, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Seçimlerin ardından çıkan sonucu biz zaten bekliyorduk, çünkü bunun hesabını seçimden önce de yapmıştık. Elde edilen bu sonuç Cizre halkının birlik ve beraberliğini ortaya koydu. Bu sonuç Cizre'nin kendi iradesine ve kendi kimliğine sahip çıktığını ortaya koydu. Bundan dolayı da bütün Cizre halkına çok teşekkür ediyorum, çünkü verdikleri her oy benim omuzuma ayrı bir yük oluyordu ve ben bu yükü halkıma hizmet yaparak omzumdan indireceğim".
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babasının öldürüldüğü ilçede belediye başkanı seçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN