Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yasadışı dinlemede 180 soruşturma'

İçişleri Bakanı Efkan Ala, yasadışı dinleme, kişisel verilere izinsiz ulaşma ve verileri usulsüz sorgulama konularında 180'i aşkın soruşturma yürütüldüğünü bildirdi. Ala, "150 kişi görevden uzaklaştırıldı" dedi

Giriş Tarihi: 11.4.2014
İçişleri Bakanı Efkan Ala, yasadışı dinleme ve kişisel verilere izinsiz ulaşma, kişisel verileri usulsüz sorgulama gibi konularda 180'i aşkın soruşturma yürütüldüğünü söyledi. Polis Teşkilatı'nın 169'uncu kuruluş yıldönümü nedeniyle ATO Congresium'da düzenlenen törene katılan Ala, gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Adana'daki soruşturma kapsamında Emniyet İstihbarat Dairesinde görevli 4 polisin Ankara Adliyesi'nde ifade verdikleri belirtiliyor, haklarında suçlama var mı?" şeklindeki soruya Ala şu yanıtı verdi: "Ankara'daki bilginiz yanlış. Yalnız Adana'daki Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonucu 6 kişi tutuklandı zaten. Bunlar yasadışı dinlemelere ilişkin soruşturmalarda elde edilen sonuçlar. Bizim bu tür faaliyetlere ilişkin zaten adli ve idari soruşturmalar devam ediyor. İdari soruşturma yönünden de şu ana kadar 150'ye yakın görevli, görevden uzaklaştırıldı.

DELİLERE GÖRE İŞLEM
Dolayısıyla soruşturmalar sonucunda elde edilen delililere göre işlemler yapılmaktadır. Bunun bazıları adli işlem oluyor, bazıları idari işlem oluyor, bazısı hem adli, hem idari işlem oluyor. Onun için soruşturmalar, işlemler devam ediyor. Diğer illerde de soruşturmalar var. Nerede usulsüz, yanlış dinleme olmuşsa orada soruşturma var. Şu anda 180'i aşkın soruşturma devam ediyor." İfadeye bazı durumlarda müfettişlerin bazı durumlarda adli makamların başvurduğunu kaydeden Ala, daha önce serbest bırakılan 2 askerin yeniden gözaltına alınmasını da değerlendirdi. Soruşturmanın devam ettiğini ifade eden Ala, "Soruşturma devam ediyor. Tutuklanma da mutlaka suçlu oldukları anlamına gelmez. Soruşturmanın seyri bakımından bazen görevden uzaklaştırma, bazen tutuklama tedbirleri uygulanabilir" diye konuştu. İdari olarak meslekten çıkarma gibi yaptırımları da bulunduğunu anımsatan Ala, henüz bu cezanın uygulandığı personel bulunmadığını vurguladı. "180'i aşkın soruşturma var dediniz. Bunların hepsi usulsüz dinlemelerle mi ilgili? Yoksa 17 Aralık operasyonundan sonraki gelişmelerle mi ilgili?" sorusu üzerine Ala, "Onlar da kapsamda. Ama çoğunluğu usulsüz dinleme ve usulsüz sorgulama, kişisel verileri sorgulamayla ilgili soruşturmalar" yanıtını verdi.

'GEZİ RAPORU BENDEN ÖNCE'
"İçişleri müfettişlerinin hazırladığı Gezi raporu var. Burada idari bir tasarrufa gerek olmadığı yönünde görüş bildirilmiş" şeklindeki değerlendirmeye karşılık da Ala, "O benden önce yapılmış. Benim bu konuda bir tasarrufum yok. Yanlış bilgi, yanlış yapılmış bir haber" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yasadışı dinlemede 180 soruşturma'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN