Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Köşk adayı olabilir mi?

Giriş Tarihi: 24.4.2014 20:13 Güncelleme Tarihi: 24.4.2014 20:17
Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 yıllık üniversite mezunu olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanlığına aday olamayacağı" yönündeki iddianın gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu'nun, "Başbakan Erdoğan'ın okuduğu İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi'nin üç yıllık olduğu, dolayısıyla Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı adayı olamayacağı" iddiasına ilişkin yazılı açıklama yapan Rektör Gül, "Sayın Başbakanımız T.C. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi'nden 1980-1981 öğretim yılı şubat döneminde mezun olmuştur. Kendisine, isteği üzerine 3 Nisan 1981 tarihinde geçici mezuniyet belgesi verilmiştir" dedi.

Rektör Gül açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

"Marmara Üniversitesi kurulmadan önce Sultanahmet'teki İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlı olarak, Aksaray'da 4 yıllık İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksekokulu vardı. Daha sonra bu yüksekokul, Ticari Bilimler Fakültesi oldu. 1983 yılında Marmara Üniversitesi, mevcut olan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile bağlı fakülte ve yüksek okullar bünyesi üzerine kuruldu. Kurucu rektörümüz de Sayın Prof. Dr. Orhan Oğuz'dur. Dolayısıyla Sayın Yusuf Halaçoğlu'nun kamuoyuna açıkladığı bilgiler doğru değildir."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Köşk adayı olabilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN