'Demokratik açılım terörü bitirmek için'

Giriş Tarihi: 1.5.2014

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MHP'li Büyükataman'ın "demokratik açılımla ülke bölünmeye çalışılıyor" iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine yürütülen soruşturmada 'takipsizlik' verdi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "demokratik açılımla ülkenin bölünmesine teşebbüs ve bölücü terör örgütüne yardım, terör örgütünün propagandası yapmak" iddiasıyla yapılan suç duyurusu üzerine yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verdi. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'ın da arasında bulunduğu bazı kişiler ile tüzel kişi sorumluları, "Başbakan Tayyip Erdoğan, bazı bakanlar, dönemin BDP'li bazı milletvekilleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, akil adamlar ve bazı bürokratlar hakkında, terör örgütü elemanlarının ülke dışına çekilmesine göz yummak suretiyle terör örgütüne yardım ve ülkenin bölünmesine teşebbüs ettikleri, terör örgütünün propagandasını yaptıkları" iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

KOVUŞTURMAYA YER YOK

Başsavcı Vekili Murat Esen, yapılan işlemlerin terörü bitirmek amacını taşıdığı belirtilerek, şikâyet edilenler hakkında "kovuşturma yapılmasına yer olmadığına" karar verdi. Esen'in kararında, "Yapılan inceleme sonucunda şikayetçilerin olaylar nedeniyle, doğrudan veya dolaylı bir zarar görmedikleri kanaati oluşmuştur" denildi. Kararda, şunlar kaydedildi: "İhbar edenlerin dilekçelerinde yazılı olan Genelkurmay Başkanı, Jandarma Genel Komutanı, MİT Müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü ve diğer kamu görevlileri devam eden terörü bitirmek ve sona erdirmek için kanunların verdiği yasal görevleri yerine getirmişlerdir. Kamu görevlilerinin isnat edilen eylemleri gerçekleştirdiklerine dair, ihbar edenlerin soyut iddiaları dışında kamu adına soruşturma yapmaya yeterli delil ve emare bulunmadığı gibi, isnat edilen suçların unsurlarının oluşmadığı kanaatine varılmıştır."

GÖREVLERİNİ YAPTILAR

MİT Müsteşarı ve diğer yetkililerinin faaliyetlerinin terörü bitirmeye dönük çalışmalar olduğu, haklarında iddia edilen eylemlerde suç kastı ve unsurlarının bulunmadığı gibi suç işlendiğine, eylemlerin gerçekleştiğine dair soyut iddialar dışında delil bulunmadığı gerekçesiyle, haklarında soruşturma izni isteme gereği duyulmadığı bildirilen kararda, dönemin BDP milletvekillerinin de TBMM'deki konuşmalarının yasama dokunulmazlığı kapsamında olduğuna dikkat çekildi.

SİYASİ FAALİYET, SUÇ DEĞİL

Kararda, Başbakan Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, eski Bakanlar Sadullah Ergin ve Muammer Güler ile Bakanlar Kurulu üyelerine isnat edilen iddiaların, terörle mücadele ve terörü bitirmek amacıyla yapılan siyasi faaliyetler olduğu ve isnat edilen suçların unsurlarının oluşmadığı vurgulandı. Ayrıca, Anayasa ve TBMM İçtüzüğü'ne göre Başbakan ve Bakanlar hakkında, görevleriyle ilgili soruşturma yetkisinin TBMM'ye ait olduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Demokratik açılım terörü bitirmek için'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN